25 kwietnia. Dzień Sekretarki i rocznica konkordatu [KALENDARIUM]

25 kwietnia to 115 dzień roku. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem oraz Dzień Sekretarki. Jakie inne rocznice obchodzimy tego dnia?

25 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Od 1995 roku 25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Został ustanowiony przez Ligę Niesłyszących w celu zwrócenia uwagi na znaczenie hałasu dla jakości i zdrowia ludzkiego życia. Na świecie jest około 360 milionów osób, które cierpią z powodu utraty słuchu. To ponad 5 proc. światowej populacji, a kolejne 10-15 proc. ma poważne ograniczenie słuchu. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad połowie tych przypadków można było zapobiec.

Jedną z przyczyn rozwoju problemów ze słuchem jest hałas. Szacuje się, że już dźwięki na poziomie 70 do 85 decybeli mogą być szkodliwe i powodować bóle głowy. Dźwięki o takiej głośności słyszymy m.in. w zatłoczonej restauracji oraz na ulicy, kiedy któryś z kierowców używa klaksonu.

25 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Na zdjęciu protest mieszkańców Balic przeciwko budowie nowego pasa startowego.25 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Na zdjęciu protest mieszkańców Balic przeciwko budowie nowego pasa startowego. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl

 

25 kwietnia - Dzień Sekretarki

25 kwietnia obchodzimy także inne święto - Dzień Sekretarki. Jest to nieformalne święto, obchodzone w wielu krajach na świecie, mające na celu docenienie pracowników administracyjnych - sekretarek, asystentów oraz pracowników pomocniczych w biurach

Po raz pierwszy Dzień Sekretarki obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku z inicjatywy przedsiębiorcy i publicysty "The New York Times" Harry'ego F. Klemfussa, który podjął współpracę z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek. 

W Polsce sekretarki mają swoje święto 25 stycznia (Dzień Sekretarki i Asystentki), ale nie ma powodu, by nie świętować też 25 kwietnia!

25 kwietnia 1333 roku. Kazimierz III Wielki ostatnim Piastem na tronie Polski

Dokładnie 685 lat temu w katedrze krakowskiej miała miejsce koronacja Kazimierza III Wielkiego (1310 - 1370) na króla Polski. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka oraz Jadwigi Bolesławówny oraz ostatnim monarchą z dynastii Piastów, zasiadającym na polskim tronie. Kazimierz III Wielki przeszedł do historii jako ten, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Nazywany jest często „królem chłopów” - legenda z okolic Niepołomic mówi, że król Kazimierz III Wielki często przebierał się w łachmany i wędrował po okolicznych wsiach, aby dowiedzieć się, co do powiedzenia mają chłopi i osoby najuboższe. Ostatni z Piastów na tronie polskim był czterokrotnie żonaty, jednak nie pozostawił po sobie legalnego dziedzica. Po jego śmierci tron polski przypadł siostrzeńcowi Kazimierza, Ludwikowi Węgierskiemu. Ciało monarchy pochowano w katedrze na Wawelu.

Przeczytaj także: "Wojny Kazimierza Wielkiego z Litwinami i Tatarami" >>>

25 kwietnia – 20 rocznica konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską

Tego dnia w 1998 roku wszedł w życie konkordat między Polską a Watykanem. Umowa została podpisana 5 lat wcześnie przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego oraz Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Józefa Kowalczyka. 23 lutego 1998 roku dokumenty ratyfikacyjne podpisali prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski oraz papież Jan Paweł II. Konkordat gwarantował niezależność i autonomię wzajemną Kościoła i Państwa. Stanowił, że małżeństwa zawarte w Kościele mają jednocześnie status związków cywilnych. Wprowadzał także naukę religii w przedszkolach i szkołach oraz posługę duszpasterską w szpitalach i więzieniach.

Rozmowy na temat konkordatu prowadzili prezydent Aleksander Kwaśniewski , prymas Józef Glemp i marszałek Sejmu Józef Zych.Rozmowy na temat konkordatu prowadzili prezydent Aleksander Kwaśniewski , prymas Józef Glemp i marszałek Sejmu Józef Zych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz także: Czy konkordat jest nam potrzebny? Co oznacza dla Polaków? >>>

Więcej o: