23 kwietnia. Światowy Dzień Książki i Dzień Języka Hiszpańskiego [KALENDARIUM]

23 kwietnia to święto wszystkich moli książkowych oraz fanów języka hiszpańskiego. W tym dniu wypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. To także Dzień Języka Hiszpańskiego, czyli drugiego najpowszechniej stosowanego języka na Ziemi.

23 kwietnia nie bez powodu został okrzyknięty Dniem Książki. 23 kwietnia 1616 roku zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes. Ta data jest także dniem urodzin Halldóra Kiljana Laxnessa, islandzkiego pisarza z Noblem na koncie oraz Josepa Pla, jednego z najważniejszych twórców literatury katalońskiej. Dzień wcześniej urodziny świętował również Vladimir Nabokov, autor „Lolity”.

Statystyki na temat czytelnictwa w Polsce >>>

23 kwietnia. Światowa Stolica Książki

W ramach Dnia Książki co roku wybiera się Światową Stolicę Książki. Obecnie są to Ateny, a dwa lata temu był nią nasz Wrocław. Tego dnia polecamy odwiedzić pobliską księgarnię – wiele z nich organizuje spore promocje.

23 kwietnia wypada Dzień Książki23 kwietnia wypada Dzień Książki Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

23 kwietnia Dniem Języka Hiszpańskiego

23 kwietnia wypada również Dzień Języka Hiszpańskiego. 402 lata temu zmarł Miguel de Cervantes, autor „Don Kichota”, czyli jednego z najważniejszych hispanojęzycznych dzieł literackich. Szacuje się, że język hiszpański jest językiem ojczystym dla ok. 650 milionów ludzi na całym świecie – w Europie, obu Amerykach i w Afryce.

23 kwietnia. Dzień Języka Hiszpańskiego23 kwietnia. Dzień Języka Hiszpańskiego Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Te hiszpańskie słowa znasz na pewno >>>

Język hiszpański niejedno ma imię

Zróżnicowanie geograficzne hiszpańskiego doprowadziło do powstania wielu dialektów. W obrębie samej Hiszpanii istnieje kilka standardów hiszpańskiego, wśród których za najbardziej poprawny uważa się północnokastylijski. Ciekawym zjawiskiem jest spanglish, język stosowany wśród latynoskich środowisk mieszkających w USA. To dialekt stworzony na bazie hiszpańskiego z Meksyku z uproszczoną gramatyką i wieloma zapożyczeniami z amerykańskiego angielskiego.

23 kwietnia odbywa się ważne przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Smoleńska. Czytaj więcej w naszej relacji na żywo >>>

Więcej o: