19 kwietnia. Smutna rocznica dla Polaków, radosna dla Wenezuelczyków [KALENDARIUM]

Bohaterskie czyny, wspaniałe odkrycia astronomiczne, a także olbrzymia radość dla mieszkańców północnej części Ameryki Południowej. Jakie rocznice obchodzimy 19 kwietnia?

19 kwietnia 1943 roku – wybuch powstania w getcie warszawskim

75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim, którego koniec naziści okrzyknęli 16 maja tego samego roku. Było to zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych, działających na terenie getta położonego na terenie dzisiejszych dzielnic Śródmieście i Wola. Wybuch powstania był reakcją na rozpoczęcie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w którym w tamtym czasie żyło ok. 50-70 tysięcy Żydów. Od czasów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim popularnym symbolem tego wydarzenia stał się żonkil – żółty kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. W każdą rocznicę powstania, pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, bukiet żonkili składał Marek Edelman, ostatni z żyjących przywódców powstania. Dziś warszawiacy noszą na piersi papierowe żonkile, rozdawane tego dnia przez wolontariuszy. 

Powstanie w getcie warszawskim. Akcja "Żonkile" i koncert pod pomnikiem Bohaterów Getta - zobacz program obchodów >>>

Powstanie w getcie warszawskim. Akcja 'Żonkile'Powstanie w getcie warszawskim. Akcja 'Żonkile' Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

19 kwietnia w XIX wieku –  dobra passa europejskich astronomów

Dzień 19 kwietnia okazał się być bardzo szczęśliwym dla dwóch obserwatorów nocnego nieba. W roku 1870 francuski astronom Alphonse Borrelly odkrył planetoidę 110, nazywaną również Lydią. Planetoida ta okrąża Słońce w ciągu 4 lat i 190 dni. Dziewięć lat później, a więc 19 kwietnia 1879 roku, kolejne ciało niebieskie zostało zaobserwowane i opisane przez austriackiego astronoma Johanna Palisa. Była to planetoida 195, określana jest także mianem Euryklei. Po trzech latach ten sam astronom odkrył kolejną planetoidę, której przypisano numer 225 oraz imię Henrietta.

19 kwietnia w Ameryce Południowej – Dzień Deklaracji Niepodległości w Wenezueli

Dzień 19 kwietnia to dzień wolny od pracy dla wszystkich Wenezuelczyków. Świętują oni Dzień Deklaracji Niepodległości. Wenezuela deklarowała niezależność od Hiszpanii w roku 1811, jednak realnie wyodrębniła się jako niezależne państwo dopiero w roku 1830, kiedy tzw. Wielka Kolumbia podzieliła się na trzy mniejsze jednostki – Wenezuelę, Kolumbię oraz Ekwador. Od tamtej pory Wenezuela jest formalnie republiką federalną, choć na kartach historii najnowszej tego państwa zapisały się m.in. dyktatorskie rządy Juana Vicente Gómeza - wenezuelskiego wojskowego, który przejął władzę w Wenezueli w 1908 roku przy znaczącej pomocy Amerykanów.

Dowiedz się więcej o obecnej trudnej sytuacji mieszkańców Wenezueli. Ten kryzys migracyjny może przyćmić syryjski >>>

WenezuelaWenezuela Fot. Fernando Vergara / AP Photo

Wenezuela zmierza ku katastrofie. Ludzie głodują, protestują, w państwie panuje polityczny i gospodarczy chaos

Więcej o: