Akcja CBŚP. Odbili Polkę przetrzymywaną dla okupu w RPA. "Pani poznała pana przez internet"

Dzięki współpracy policjantów z CBŚP i policji w Republice Południowej Afryki udało się uwolnić uprowadzoną tam Polkę. Porywacze chcieli 2 mln euro okupu za jej wypuszczenie.

Akcja Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziła do uwolnienia Polki, która została porwana dla okupu w RPA. Szczegóły zdradził szef policji na konferencji z ministrem Joachimem Brudzińskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

- 11 kwietnia policja odebrała sygnał od mieszkańca Śląska. Droga mailową i telefoniczną skontaktowali się z nim ludzie, którzy zażądali 2 mln euro za uwolnienie jego 54-letniej matki - powiedział Komendant Główny policji Jarosław Szymczyk.

- Pani poznała przez internet około 30-letniego mieszkańca RPA, pojechała tam na jego zaproszenie. Została pozbawiona wolności, zażądano okupu - stwierdził na konferencji prasowej.

Jak mówił komendant główny, CBŚP nawiązało współpracę z międzynarodowymi służbami, z policją brytyjską, FBI oraz służbami RPA. W tym czasie szef Biura przebywał międzynarodowej konferencji, gdzie byli też funkcjonariusze z RPA.

"Niebezpieczeństwo było ogromne"

- Szybko podjęto decyzję o wysłaniu dwóch policjantów CBŚP na miejsce. Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i zatrzymać sprawców. Pani była przetrzymywana w trudnych warunkach. Traktowano ją brutalnie, przystawiano jej pistolet do głowy, aby zmusić do rozmawiania z synem

- relacjonował szef policji. 

- Wczoraj ta pani bezpiecznie powróciła do kraju. W rozmowach z policjantami z RPA usłyszeliśmy, że rocznie dochodzi tam tysięcy porwań dla okupu. W wielu przypadkach osoby te nie zostały odnalezione. Niebezpieczeństwo było ogromne, ale cieszę się, że nasza rodaczka jest już w Polsce - podsumował Szymczyk.

Policjantów chwalił szef MSWiA Joachim Brudziński. - Polska obywatelka porwana w dalekim kraju została uwolniona dzięki zaangażowaniu CBŚP. Dziś Polak nawet, kiedy znajdzie się w tak dramatycznej sytuacji, może liczyć na wsparcie państwa polskiego - mówił na konferencji.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o: