Organizacja Unseen, która prowadzi infolinię, przyznaje dane dotyczą ludzi z 94 państw. Blisko 3,5 tys. z nich to przypadki wyzysku w miejscu pracy, w tym w myjniach samochodowych, w budownictwie, salonach paznokci, fabrykach i rolnictwie. Pozostałe przypadki to najczęściej ofiary wykorzystania seksualnego w domach publicznych i jako pomoce domowe.
Z całej puli zgłoszeń około 1450 zawiadomień dotyczących współczesnych form niewolnictwa skierowano do Narodowej Agencji ds. Zbrodni, nazywanej brytyjskim FBI.
Jak wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu wśród wszystkich zgłoszeń aż 233 dotyczą Polaków. Nasi rodacy są drugą co do wielkości grupą potencjalnych ofiar po Rumunach - 756, a przed Anglikami - 212, Tajlandczykami - 211 i Bułgarami - 98. Najwięcej przypadków wykorzystywania naszych obywateli dotyczy Walii, skąd pochodzi 40 zgłoszeń.
Rząd w Londynie szacuje, że Wielkiej Brytanii ofiarami pracy przymusowej, wykorzystywania seksualnego i niewolnictwa domowego pada co najmniej 13 tys. ludzi rocznie. Jednak według danych policji prawdziwa liczba może sięgać dziesiątek tysięcy ofiar, ale wiele z nich nie zawiadamia służb. Jedną z przyczyn braku powiadomień jest m.in. nieznajomość języka.
Modern Slavery Helpline powstała w październiku 2016 r., po tym, jak organizacja Unseen otrzymała 1 milion funtów z funduszy od Google. Infolinia przyjmuje telefony od osób zgłaszających podejrzane sytuacje, ofiar szukających pomocy i firm, które chcą uzyskać informacje na temat ryzyka pracy przymusowej.
Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700 na Wyspach), która oferuje wsparcie także w języku polskim.
Infolinia działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Brytyjska ambasada w Warszawie prowadzi kampanię, która ostrzega Polaków rozważających emigrację do Wielkiej Brytanii, przed ryzykiem handlu ludźmi. Od ubiegłego roku przy polskim oddziale Armii Zbawienia funkcjonuje także wspierany przez brytyjski rząd Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, który pomaga w ustaleniu wiarygodności pracodawców przed wyjazdem z kraju.