Chodzi o biżuterię oraz 500-600 srebrnych monet, w tym monety z czasów panowania legendarnego króla Haralda Sinozębego (910-987), który wprowadził chrześcijaństwo w Danii.
- To jedyne znalezisko monet z czasów Sinozębego w tej skali w południowej części Bałtyku - mówi kierujący pracami wykopaliskowymi Michael Schirren. Harald Sinozęby jest dla Duńczyków tym, kim dla Polaków było Mieszko I. Urodzony jako wiking Harald zjednoczył kraj i w 960 roku przyjął chrzest. Po przegranej w 986 roku bitwie morskiej z flotą swojego syna Swena Widłobrodego (960-1014) Harald schronił się na Pomorzu. Rok później zmarł na wyspie Wolin.
Na znalezionych monetach widnieje wybity symbol krzyża. Zdaniem historyków to rodzaj "politycznego credo" i manifestacji przynależności władcy do chrześcijaństwa.
W styczniu archeolog amator Rene Schoen i jego uczeń Luca Malaschnitschenko odkryli skarb przy pomocy wykrywacza metalu na polu w pobliżu miasta Schaprode. O swoim znalezisku poinformowali lokalne władze, które zleciły odkopanie skarbu.
Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''