13-latek natrafił na unikalne znalezisko na wyspie Rugia. To skarb z czasów Haralda Sinozębego

Na polu na wyspie Rugia archeolodzy odkopali skarb z X wieku. Miejsce wskazał im 13-latek, który pod okiem hobbysty, natrafił na unikalne znalezisko.

Chodzi o biżuterię oraz 500-600 srebrnych monet, w tym monety z czasów panowania legendarnego króla Haralda Sinozębego (910-987), który wprowadził chrześcijaństwo w Danii.

- To jedyne znalezisko monet z czasów Sinozębego w tej skali w południowej części Bałtyku - mówi kierujący pracami wykopaliskowymi Michael Schirren. Harald Sinozęby jest dla Duńczyków tym, kim dla Polaków było Mieszko I. Urodzony jako wiking Harald zjednoczył kraj i w 960 roku przyjął chrzest. Po przegranej w 986 roku bitwie morskiej z flotą swojego syna Swena Widłobrodego (960-1014) Harald schronił się na Pomorzu. Rok później zmarł na wyspie Wolin.

Na znalezionych monetach widnieje wybity symbol krzyża. Zdaniem historyków to rodzaj "politycznego credo" i manifestacji przynależności władcy do chrześcijaństwa.

W styczniu archeolog amator Rene Schoen i jego uczeń Luca Malaschnitschenko odkryli skarb przy pomocy wykrywacza metalu na polu w pobliżu miasta Schaprode. O swoim znalezisku poinformowali lokalne władze, które zleciły odkopanie skarbu.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Zobacz wideo
Więcej o: