17 kwietnia. Tezy kwietniowe Lenina i inwazja w Zatoce Świń [KALENDARIUM]

17 kwietnia 1917 roku Włodzimierz Lenin, lider partii bolszewickiej, ogłosił w Piotrogrodzie swoje tezy kwietniowe. Tego samego dnia 1938 roku w Rzymie przeprowadzono kanonizację Andrzeja Boboli. Dokładnie 23 lata później, w 1961 roku, miała miejsce inwazja w Zatoce Świń.

17 kwietnia Włodzimierz Lenin przedstawił swój program polityczny, znany dzisiaj jako tezy kwietniowe. Przekonywał on w nich do konieczności obalenia burżuazyjnego Rządu Tymczasowego i do przeniesienia władzy w ręce klasy robotniczej. Tego samego roku w Rosji wybuchła rewolucja październikowa.

17 kwietnia Lenin ogłosił tezy kwietniowe17 kwietnia Lenin ogłosił tezy kwietniowe ADAM GOLEC / Agencja Wyborcza.pl

Kanonizacja św. Andrzeja Boboli

17 kwietnia 80 lat temu w bazylice Świętego Piotra w Rzymie kanonizowano błogosławionego Andrzeja Bobolę. Był on polskim kaznodzieją, który w XVII wieku poniósł śmierć z rąk Kozaków z powodu nawracania prawosławnych na katolicyzm. Kanonizacja Andrzeja Boboli miała miejsce w Wielkanoc. Od 1992 roku jest on jednym z patronów Warszawy.

17 kwietnia. Kanonizacja Andrzeja Boboli. Na zdjęciu przeniesienie jego relikwii17 kwietnia. Kanonizacja Andrzeja Boboli. Na zdjęciu przeniesienie jego relikwii Fot. Jacek Łagowski / Agencja Wyborcza.pl

Nieudana operacja Kennedy'ego

17 kwietnia rozpoczęła się również nieudana inwazja w Zatoce Świń, w wyniku której uchodźcy kubańscy wspierani przez rząd USA mieli obalić dyktaturę Fidela Castro. Jednak kubańscy żołnierze szybko uporali się z inwazją, a wielu amerykańskich żołnierzy dostało się do niewoli, za co później Stany Zjednoczone wypłaciły Kubie niebotyczne odszkodowania.

17 kwietnia w Kubie zaplanowano nieudaną inwazję w Zatoce Świń17 kwietnia w Kubie zaplanowano nieudaną inwazję w Zatoce Świń Fot. ANDREW ST. GEORGE / AP Photo

17 kwietnia urodzili się:

  • Marek Włodarski – polski malarz, studiował we Lwowie, a także w Paryżu. Uczestnik powstania warszawskiego. Pod koniec życia pracował jako profesor ASP w Warszawie.
  • Jan Borysewicz – gitarzysta zespołu Lady Pank oraz autor tekstów piosenek. Współpracował z wieloma innymi artystami, a od 1988 roku posiada własny zespół – Jan Bo.

17 kwietnia zmarli:

  • Benjamin Franklin – jeden z najbardziej światłych umysłów swej epoki; polityk, dyplomata, pisarz, fizyk i wynalazca, uważany za ojca-założyciela Stanów Zjednoczonych. Stworzył Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych i doprowadził do traktatu pokojowego z Anglią.
  • Gabriel García Márquez – kolumbijski pisarz i dziennikarz, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Uważany za jednego z prekursorów realizmu magicznego w literaturze. Jego najbardziej znane powieści to „Sto lat samotności” i „Miłość w czasach zarazy”.
Więcej o: