Rosyjski dziennikarz wypadł z okna. Pisał niewygodne artykuły na temat Syrii

Nie żyje 32-letni Maksim Borodin. Dziennikarz z Jekaterynburga miał wypaść z okna na 5. piętrze. Borodin zajmował się m.in. niewygodnym dla władz tematem rosyjskich najemników w Syrii.

Maksim Borodin został znaleziony nieprzytomny 12 kwietnia po tym, jak spadł z wysokości pięciu pięter. Zmarł w niedzielę w szpitalu. Według władz prawdopodobnym scenariuszem ma być samobójstwo. Lokalna policja podała, że "nie wydaje się, aby była to sprawa natury kryminalnej" - opisuje Radio Wolna Europa.

Policja opisywała, że drzwi do jego mieszkania były zamknięte od środka, nie było też śladów włamania. Nie znaleziono jednak żadnego listu pożegnalnego. 

Jednak Polina Rumiancewa, szefowa redakcji Nowyj Dień, gdzie pracował Borodin, nie wierzy w samobójstwo. Z kolei znajomy dziennikarza Wiaczesław Baszkow napisał na Facebooku, że 11 kwietnia Borodin odezwał się do niego i stwierdził, że wokół jego budynku są osoby w strojach wojskowych i kominiarkach. Sądził, że jego mieszkanie zostanie przeszukane. Godzinę później zadzwonił znów i powiedział, że to po prostu jakieś ćwiczenia służb bezpieczeństwa.

Jednak po tym Borodin nie odezwał się już do znajomego. Dwa dni później, 13 kwietnia, media doniosły, że dziennikarz jest w szpitalu. 

Borodin zajmował się tematami związanymi z korupcją i przestępczością. Pisał też o śmierci rosyjskich najemników w Syrii, którzy mieli zostać zabici przez amerykańskie wojsko. Zidentyfikował kilku z nich i dotarł do ich rodzin.

"Reporterzy bez Granic" wezwali do dokładnego i niezależnego śledztwa. ws śmierci Borodina. 

W zeszłym roku w Rosji zginęło czterech dziennikarzy. O dwóch wiadomo, że zostali zabici. Nikołaj Andruszczenko, krytyk Władimira Putina i dziennikarz śledczy, został ciężko pobity i zmarł w szpitalu. Dymitr Popkow został zastrzelony we własnym ogrodzie. Kolejnych dwóch zginęło w podejrzanych okolicznościach. 

Dziennikarz Jan Kuciak i jego partnerka zamordowani. To pierwszy taki przypadek na Słowacji

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Rosyjski dziennikarz wypadł z okna. Pisał niewygodne artykuły na temat Syrii
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl