Skandal w Akademii Szwedzkiej. Odchodzi członkini, której mąż jest podejrzany o gwałty

Sekretarz prestiżowej Akademii Szwedzkiej Sara Danius zrezygnowała z pełnienia swej funkcji. Gremium przyznające Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury opuściła też członkini Katarina Frostenson, której męża podejrzewa się o gwałty i wskazuje jako źródło przecieków.

Sekretarz poinformowała o swej decyzji po zakończeniu posiedzenia członków Akademii Szwedzkiej. - Opuszczam Akademię jako jej sekretarz. Taka była wola członków tego gremium. Tym samym rezygnuję również z członkostwa - powiedziała dziennikarzom Sara Danius.

Z instytucji odeszła także Katarina Frostenson, której mąż Jean Cloud Arnault stał się zarzewiem skandalu. W listopadzie został oskarżony przez kilkanaście kobiet o gwałty i molestowanie seksualne. Zarzuca mu się także, że był źródłem przecieku, ujawniając nazwiska co najmniej siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla - wśród nich Wisławy Szymborskiej oraz Boba Dylana.

Kolejni członkowie odchodzą w proteście

Kilka dni temu na znak protestu wobec braku decyzji o usunięciu Katariny Frostenson, z dożywotniego zasiadania w Akademii Szwedzkiej zrezygnowało jej trzech członków. Tymczasowy sekretarz Akademii Anders Olsson poinformował, że decyzja członków o wykluczeniu z jej gremium Sary Danius oraz Katariny Frostenson, została podjęta po bezpośredniej rozmowie z patronem Akademii, królem Karolem XVI Gustawem.

Głównym założeniem powołanej przez króla Gustawa II w 1786 roku Akademii Szwedzkiej jest praca nad czystością języka szwedzkiego. Od 118 lat Akademia przyznaje Literacką Nagrodę Nobla. Jej motto to "Geniusz i Smak".

Czy Donald Trump płacił gwiazdom porno za milczenie? Kolejna aktorka mówi o kontaktach z prezydentem

Więcej o: