13 kwietnia 1598 roku doszło do podpisania przez króla Francji Henryka IV rozporządzenia, które nazwano edyktem nantejskim. Dał on hugenotom wolność wyznania i ograniczoną ilość swobód. Edykt nantejski sprawił, że zakończyły się wojny religijne we Francji, w trakcie których dochodziło do wielu krwawych wydarzeń. Przykładem jest Noc św. Bartłomieja, czyli rzeź hugenotów, która odbyła się w Paryżu w 1572 roku.
Obraz pt. 'Noc św. Bartłomieja' Fot. Rafa3 Mielnik / Agencja Wyborcza.pl
13 kwietnia 1943 roku Radio Berlin potwierdziło komunikat o odkryciu ciał polskich oficerów w Lesie Katyńskim nadany dwa dni wcześniej przez Agencję Transocean. 15 kwietnia tego samego roku z radia moskiewskiego popłynął komunikat Sowieckiego Biura Informacyjnego, w którym winą za zbrodnię obarczono Niemców. Tak rozpoczęła się epoka kłamstwa katyńskiego.
13 kwietnia Radio Berlin wydało komunikat o Katyniu Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
13 kwietnia 1990 roku rządowa agencja TASS potwierdziła, że to NKWD rozstrzelało polskich jeńców wojennych wiosną 1940 roku w pobliżu Katynia. Odpowiedzialnością za zbrodnię został obarczony ówczesny komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołoda Mierkułow. Podstawą do wykonania rzezi była decyzja wydana 5 marca 1940 roku przez Politbiuro. 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty archiwalne odnośnie zbrodni w Katyniu.
13 kwietnia Rosja przyznała się do zbrodni w Katyniu Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Dzień Czekolady. Polak zjada jej ponad 6 kg rocznie >>>