12 kwietnia. Jeden z najsłodszych dni w roku [KALENDARIUM]

12 kwietnia to jeden z kilku dni w roku, w których obchodzimy Dzień Czekolady. 12 kwietnia wybuchła również wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych, na orbicie kosmicznej pojawił się pierwszy człowiek, a pod Paryżem otworzono park rozrywki Disneya.

12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Czekolady, którą do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. W zasadzie to załadował on na statek ziarna kakaowca, z którymi Europejczycy długo nie wiedzieli, co z nimi zrobić. Do ciemnobrązowych ziaren przekonali się po roztarciu ich z cukrem i zmieszaniu z ciepłą wodą. Pierwsza tabliczka czekolady powstała dopiero na początku XIX w.

12 kwietnia. Dzień Czekolady warto spędzić w kawiarni12 kwietnia. Dzień Czekolady warto spędzić w kawiarni Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl

Wybuch wojny secesyjnej

12 kwietnia 1861 roku w Stanach Zjednoczonych wybuchła wojna secesyjna pomiędzy ugrupowaniem Unii, potocznie nazywanej „Północą” i Konfederacji, potocznie nazywanej „Południem”. Za powód wojny uznaje się wprowadzenie 13. poprawki do Konstytucji USA, która znosiła roboty przymusowe i niewolnictwo. Wojna trwała do 9 kwietnia 1865 roku, kiedy dowódca wojsk konfederacyjnych, generał Robert Lee, musiał kapitulować. Pięć dni po kapitulacji doszło do zamachu na Abrahama Lincolna.

12 kwietnia to rocznica wybuchu wojny secesyjnej. Na zdjęciu rekonstrukcja wydarzeń12 kwietnia to rocznica wybuchu wojny secesyjnej. Na zdjęciu rekonstrukcja wydarzeń Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl

Pierwszy człowiek w kosmosie

Dokładnie sto lat po wybuchu wojny secesyjnej, czyli 12 kwietnia 1961 roku, w kosmosie pojawił się pierwszy człowiek. Był to Jurij Gagarin, który na statku Wostok dokonał jednego, niepełnego okrążenia Ziemi. Zajęło mu to 1 godzinę i 48 minut.

Czemu tak ciężko jest zdobyć czerwoną planetę? >>>

12 kwietnia w kosmos wyruszył Jurij Gagarin12 kwietnia w kosmos wyruszył Jurij Gagarin fot. Anna Krasko / Agencja Wyborcza.pl

Otwarcie Disneylandu w Paryżu

12 kwietnia 1992 roku pod Paryżem otwarto park rozrywki Walta Disneya. Pierwsza nazwa obiektu brzmiała Euro Disney Resort, obecnie jest to Disneyland Resort Paris. Od czasu otwarcia odwiedziło go ok. 270 milionów osób.

Rewia Disneya na lodzieRewia Disneya na lodzie Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

12 kwietnia urodzili się:

  • Jan Jerzy Karpiński – polski przyrodnik i profesor, miłośnik Puszczy Białowieskiej. Prawdopodobnie to dzięki jego wysiłkom żubry dalej występują w Polsce.
  • Jan Suzin – dziennikarz, spiker i prezenter telewizyjny, jeden z pierwszych lektorów Telewizji Polskiej. Znany był z nieprzeciętnego, aksamitnego i bardzo przyjemnego głosu.
  • Czesław Mozil – założyciel zespołu Czesław Śpiewa, mieszkający przez ponad dwadzieścia lat w Danii, absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Znany jest z takich piosenek jak „Maszynka do świerkania”, „W sam raz” czy „O tych w Krakowie”.
Więcej o: