10 kwietnia. Co ważnego wydarzyło się tego dnia [KALENDARIUM]

10 kwietnia kojarzy nam się dziś głównie z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Centralne obchody 8. rocznicy katastrofy odbędą się w Warszawie. Jednak 10 kwietnia to również rocznica złożenia hołdu pruskiego, pojmania Romualda Traugutta, a także data pewnego małego, ale pożytecznego wynalazku.

10 kwietnia 1525 roku, czyli dokładnie 493 lata temu, odbył się hołd pruski, poprzez który Albrecht Hohenzollern przekazał ówczesne Prusy w lenno Zygmuntowi I Staremu. W Europie była to pierwsza tego typu umowa pomiędzy władcą katolickim a protestanckim.

10 kwietnia to rocznica Hołdu Pruskiego10 kwietnia to rocznica Hołdu Pruskiego Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Wynalezienie agrafki 

Tego samego dnia w 1849 roku doszło do wynalezienia nowoczesnej agrafki. Dokonał tego Walter Hunt, znany amerykański wynalazca, któremu zawdzięczamy również wieczne pióro czy maszynę do szycia.

10 kwietnia wynaleziono agrafkę10 kwietnia wynaleziono agrafkę pixabay

Pojmanie Traugutta

W nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 roku doszło do pojmania Romualda Traugutta, polskiego generała oraz przywódcy powstania styczniowego. Zdradził go Artur Goldman. Romuald Traugutt został stracony 5 sierpnia tego samego roku w Warszawie.

10 kwietnia doszło do pojmania Romualda Traugutta10 kwietnia doszło do pojmania Romualda Traugutta Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

10 kwietnia – tragedia smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 samolot z polskim prezydentem na pokładzie uległ katastrofie. Zginęło 96 osób, w tym Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie oraz wielu innych polskich polityków i dowódców.

10 kwietnia 2018 roku w Warszawie odbędą się liczne uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską. Rocznica katastrofy smoleńskiej. Warszawa poblokowana już od północy, a kluby "GP" protestują >>>

"Smoleńsk" w TVP. Sprawdź oglądalność >>>

Uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiejUczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej Fot. Krzysztof Gutkowski / Agencja Wyborcza.pl

10 kwietnia urodzili się:

  • Joseph Pulitzer, fundator jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej lub muzyki.
  • Jerzy Matuszkiewicz, współzałożyciel zespołu Melomani, twórca muzyki do kultowych polskich filmów i seriali takich jak „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Poszukiwany poszukiwana”, „Alternatywy 4” czy „Stawka większa niż życie”.
  • Halina Frąckowiak, wokalistka znana z piosenek takich jak „Papierowy księżyc”, „Ktoś” i „Napisz proszę”. Halina Frąckowiak występowała w całej Polsce, wielu krajach Europy, a także w Kanadzie i USA, gdzie zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. Złoty Mikrofon od Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.
 
Więcej o: