Kaczyński jedzie do Budapesztu odsłonić pomnik smoleński. Wiadomo, kto za niego zapłacił

W piątek nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Monument sfinansowała partia Viktora Orbana.

Autorem pomnika jest węgierski artysta Sándor Gyula Makold. Jak informuje radio tok.fm monument powstał z inicjatywy lokalnego samorządu XXII dzielnicy Budapesztu, w której rządzi Fidesz, partia Viktora Orbana. Na uroczyste odsłonięcie pomnika w piątek do Budapesztu przyjadą Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Odsłonięcie pomnika w dzielnicy Budafok-Teteny odbędzie się o godz. 11.

Pomnik smoleński w Budapeszcie

Pomnik będzie składał się z kilku elementów:

  • stojącego na kopcu krzyża,
  • biało-czerwonej ścieżki prowadzącej do tego krzyża,
  • bramy zwieńczonej kulą, 
  • tablicy ze wszystkimi nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej.
 

O to, dlaczego Węgrzy finansują pomnik upamiętniający katastrofę, zapytało węgierski rząd Radio Zet.

- Wierzymy, że poza bieżącą i materialną współpracą rządów zawsze bardzo istotna jest kooperacja i współpraca w zakresie symbolicznym - mówi reporterowi Radia ZET Łukaszowi Konarskiemu rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. - Historia i wydarzenia historyczne są wśród tych spraw, które chcemy zaakcentować i to bardzo spaja dwa narody i państwa - powiedział rzecznik.

10 kwietnia w Warszawie odbędą się państwowe obchody 8. rocznicy Smoleńska. Będą wyjątkowe. Na placu Piłsudskiego stanie długo wyczekiwany przez PiS pomnik ofiar tragedii. Szczegółowy plan obchodów znajdziesz tutaj >>>

Dlaczego ktoś zakrył Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej wielkim namiotem. "Nie ma takiego zwyczaju"

Więcej o: