Brytyjskie media o otruciu Skripala: Wywiad namierzył fabrykę, w której powstał nowiczok

Brytyjskie służby namierzyły tajne laboratorium, gdzie powstał trucizna użyta do ataku na byłego agenta Siergieja Skripala - pisze "The Times". Według informacji brytyjskiego wywiadu chodzi o miejsce położone w Rosji.

Jak donosi "The Times" donosi, że namierzenie laboratorium, w którym wyprodukowano trującą substancję, zajęło brytyjskim służbom kilka dni. Rozmówcy brytyjskiego dziennika zaznaczają, że nie mają stuprocentowej pewności, ale "stopień prawdopodobieństwa jest wysoki". Wywiad miał poinformować, że dowody zdecydowanie wskazują na Moskwę już na pierwszym po ataku zebraniu sztabu kryzysowego Cobra.

Dyrektor laboratorium DSTL w Porton Down, które badało pochodzenie substancji, użytej w ataku na Siergieja Skripala, poinformował, że ekspertyza pozwoliła zidentyfikować truciznę jako nowiczok - bojowy środek o działaniu paralityczno - drgawkowym. Gary Aitkenhead dodał, że laboratorium przekazało ekspertyzę naukową rządowi Wielkiej Brytanii, który połączył tę informację z innymi danymi, w tym wywiadowczymi, co pozwoliło na "wyciągnięcie odpowiednich wniosków" i ustalenie pochodzenia trucizny. Ekspert stwierdził, że wytworzenie substancji użytej do ataku na Siergieja Skripala jest skomplikowaną procedurą, która leży w możliwościach tylko "podmiotu państwowego".

ZOBACZ TEŻ: "Tajemniczy Rosjanin" na pokładzie samolotu z Julią Skripal. Nowy wątek ws. otrucia agenta

Otrucie byłego agenta

66-letni podwójny Agent Siergiej Skripal (pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, a przekazywał informacje brytyjskiemu MI6) i jego 33-letnia córka Julia zostali znalezieni 4 marca na ławce przed centrum handlowym w Salisbury w Anglii. Obydwoje zostali otruci, a trucizna mogła znajdować się w prywatnych rzeczach Julii. Od tamtego czasu przebywają w szpitalu. Siergiej Skripal wciąż jest w stanie krytycznym, natomiast poprawiło się zdrowie jego córki. O próbę otrucia władze brytyjskie otwarcie oskarżają Rosję. Od dwóch tygodni trwa dyplomatyczna wojna między tymi krajami. Zaangażowały się w nią także USA i kraje UE, które w geście solidarności wydaliły rosyjskich dyplomatów. Rosja odpowiedziała tym samym. 

ZOBACZ TEŻ BBC ujawnia nowe fakty z życia Skripala. Chodzi m.in. o jego korespondencję do Putin

Więcej o: