"Bezprawie na granicy podważa bezpieczeństwo i suwerenność". Trump wysyła Gwardię Narodową

Prezydent Donald Trump wysyła na granicę z Meksykiem oddziały Gwardii Narodowej. Biały Dom poinformował, że żołnierze będą wspierać służby graniczne w powstrzymaniu fali nielegalnej imigracji. Prezydent Trump argumentuje, że sytuacja na granicy ma charakter kryzysowy.

"Bezprawie panujące na naszej południowej granicy podważa bezpieczeństwo i suwerenność narodu amerykańskiego" - napisał Donald Trump w memorandum o skierowaniu na granicę z Meksykiem sił Gwardii Narodowej.

Biały Dom nie podał ani liczby żołnierzy ani daty ich rozlokowania przy granicy. Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego Kirstjen Nielsen tłumaczyła, że zakres operacji zostanie uzgodniony z Pentagonem i gubernatorami południowych stanów. Pytana o powody nagłej decyzji w tej sprawie Nielsen wskazała na bezradność Kongresu, który nie przyznał prezydentowi funduszy na budowę muru.

- Prezydent jest sfrustrowany. On jednoznacznie deklarował, że chce zabezpieczyć granicę i chciał to zrobić w sposób ponadpartyjny w Kongresie - tłumaczyła sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego.

Skierowanie przez prezydenta Trumpa oddziałów Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem nie będzie precedensem. W 2005 roku George Bush wysłał do południowych stanów 6 tysięcy żołnierzy a w 2010 roku Barack Obama 1200 członków Gwardii Narodowej.

Czy Donald Trump płacił gwiazdom porno za milczenie? Kolejna aktorka mówi o kontaktach z prezydentem

Więcej o: