Erdogan do premiera Izraela: "Jesteś terrorystą i najeźdźcą". Mocna odpowiedź Netanjahu

Prezydent Turcji w ostrych słowach odniósł się do piątkowych wydarzeń na granicy Strefy Gazy. Nazwał Benjamina Netanjahu "terrorystą". Premier Izraela szybko odpowiedział Erdoganowi.

Prezydent Turcji Recep Erdogan skomentował piątkowe zajścia na granicy Strefy Gazy. Według różnych źródeł izraelskie wojsko zastrzeliło tam 15 lub 16 palestyńskich demonstrantów.

Podczas spotkania ze swoją partią Erdogan potępił te wydarzenia.

Erdogan do Netanjahu: "Jesteś terrorystą i najeźdźcą"

- Nie muszę mówić światu, jak okrutna jest armia izraelska. Możemy zobaczyć, co robi to państwo terroru, patrząc na sytuację w Gazie i Jerozolimie - stwierdził i dodał, że Benjamin Netanjahu, premier Izraela jest "terrorystą i najeźdźcą", a Izrael to "państwo terrorystyczne".

Słowa Erdogana wywołały ostrą odpowiedź Netanjahu. Izraelski przywódca napisał na Twitterze, że "ci, którzy od lat zabijają ludność cywilną, nie mają prawa pouczać izraelskiej armii, jak ma postępować".

Kraj, który okupuje północny Cypr, zajmuje terytoria zamieszkiwane przez Kurdów oraz zabija cywilów w Syrii, nie ma prawa mówić nam o wartościach moralnych

- napisał Banjamin Netanjahu.

Dodał, że "najwyraźniej tak w Ankarze obchodzi się prima aprilis".

Marsze na granicy Strefy Gazy

W piątkowym marszu, podczas którego zginęło kilkunastu demonstrujących a ok.1400 zostało rannych, wzięło udział w sumie ok. 40 tys. osób. Protesty na granicy Strefy Gazy mają się odbywać do 15 maja. Demonstracje mają zwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej na problemy mieszkańców strefy, których rodziny zostały wysiedlone z ziem zajętych przez Izrael. Izraelski minister obrony odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie piątkowych zajść.

"Ile dzieci musi jeszcze zginąć?" Od niedzieli setki ludzi padły ofiarą bomb i artylerii

Więcej o: