Pogrzeb Stephena Hawkinga pełen sław. Lilie i róże na trumnie naukowca nie były przypadkowe

Tysiące mieszkańców Cambridge wyszły w sobotę na ulice, by w czasie ceremonii pogrzebowej oddać hołd Stephenowi Hawkingowi. Brytyjski astrofizyk zmarł 14 marca w wieku 76 lat.

Kondukt żałobny z trumną profesora Stephena Hawkinga wyruszył do kościoła uniwersyteckiego z Caius and Gonville College. Na wierzchu trumny położono wiązanki kwiatów - lilie reprezentowały wszechświat, a białe róże - Gwiazdę Polarną.

Na pogrzebie pojawiła się m.in. pierwsza żona naukowca, Jane. W czasie mszy głos zabrali m.in. najstarszy syn naukowca Robert, jego były student Fay Dawker i królewski astronom Martin Rees. Aktor Eddie Redmayne, który za rolę Stephena Hawkinga w filmie "Teoria wszystkiego" otrzymał Oscara, odczytał fragment Biblii.

Eddie RedmayneEddie Redmayne Joe Giddens / AP / AP

Nie zabrakło innych znanych osób - m.in. gitarzysty Queen Briana Maya i biznesmena Elona Muska.

Stephen Hawking spocznie obok Newtona

To nie koniec ceremonii pogrzebowych. W czerwcu prochy Hawkinga mają zostać złożone w Opactwie Westminsterskim, tuż obok grobu Isaaca Newtona.

Pogrzeb Stephena Hawkinga. Na zdjęciu jego pierwsza żona Jane i syn pary - TimothyPogrzeb Stephena Hawkinga. Na zdjęciu jego pierwsza żona Jane i syn pary - Timothy Joe Giddens / AP / AP

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, zmarł 14 marca 2018 roku w swoim domu w Cambridge. Miał 76 lat. 

Hawking od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą - stwardnieniem zanikowym bocznym, które doprowadziło u niego do paraliżu i odebrało mu mowę. To nie przeszkodziło mu w karierze naukowej. Zajmował się przede wszystkim czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Sławę przyniosła mu bestsellerowa książka "Krótka historia czasu". Był też bohaterem filmu "Teoria wszystkiego", który przedstawiał historię związku naukowca i jego byłej żony - Jane Wilde Hawking.

Lucy - córka Stephena Hawkinga na pogrzebie ojcaLucy - córka Stephena Hawkinga na pogrzebie ojca Joe Giddens / AP / AP

Osoby, które przyszły w sobotę oddać hołd profesorowi Hawkingowi mówiły, że był nie tylko wielkim naukowcem, lecz także inspirował ludzi zmagających się z niepełnosprawnościami.

Więcej o: