"Egzekucja na zlecenie". Śledczy ujawniają szczegóły ws. śmierci Kuciaka i jego partnerki

Wiadomo dokładnie, kiedy i w jakich okolicznościach zginęli Jan Kuciak i jego narzeczona. Słowacka prokuratura ujawniła nowe fakty ws. zabójstwa dziennikarza śledczego.

Według ostatnich ustaleń słowackiej prokuratury, zabójstwo Jana Kuciaka było działaniem na zlecenie. Kuciak został zabity dwoma strzałami w klatkę piersiową, a jego narzeczona Martina Kusnirova strzałem w głowę. W ocenie prokuratury, o zabójstwie na zlecenie świadczy brak śladów walki i fakt, że nic nie zostało skradzione. Morderstwa dokonano strzałami z broni kalibru 9 milimetrów.

Wiadomo, kiedy zginął Jan Kuciak

Wcześniej prokuratura nie przekazywała żadnych informacji na temat prowadzonego postępowania. Teraz, jak poinformował zastrzegający anonimowość prokurator, datę zbrodni określono na 21 lutego, czyli cztery dni przed znalezieniem ciał ofiar. Po miesiącu trwania śledztwa nadal weryfikowane są możliwe wersje wydarzeń. Dotychczas przesłuchano 200 osób.

Trzęsienie ziemi i upadek rządu Fico

Jan Kuciak od 2003 roku opisywał powiązania ludzi z otoczenia Roberta Fico z włoską mafią. Zabójstwo dziennikarza spowodowało masowe protesty. Do dymisji podał się wtedy minister kultury Marek Madziarić, a niedługo potem ustąpił Robert Fico.

Rządząca partia Smer wygrała na następcę Fico Petera Pellegriniego. Nowy rząd otrzymał parlamentarne wotum zaufania. Poparło go 81 ze 150 parlamentarzystów.

Zmiany w rządzie Słowacji to następstwo skandalu w słowackiej polityce, jaki wybuchł po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W masowych protestach wzywano do wcześniejszych wyborów. 

Prezydent Słowacji Andrej Kiska podkreślał, że Pellegrini musi stworzyć stabilny gabinet, który będzie w stanie uspokoić nastroje społeczne.