"Który konsulat USA zamknąć?". Ambasada Rosji w Stanach pyta użytkowników Twittera o radę

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie opublikowała na Twitterze sondę. Pyta, który amerykański konsulat generalny w Rosji zamknąć. W ramach odwetu za wydalenie rosyjskich dyplomatów.

Sonda rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie jest jedną z reakcji na podjętą w poniedziałek decyzję Amerykanów o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Tak zdecydowały nie tylko Stany Zjednoczone, które wyrzucą z kraju 60 Rosjan i zamkną rosyjski konsulat w Seattle, a także Kanada i 14 europejskich krajów, w tym Polska. Jak poinformował po południu Jacek Czaputowicz, strona polska zdecydowała o wydaleniu z kraju czterech rosyjskich dyplomatów

Decyzje są efektem wyrażenia solidarności z Wielką Brytanią, która oskarża Kreml o próbę otrucia Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega, który jednocześnie przekazywał informacje MI6. Ofiarą ataku stała się też córka Skripala, Julia. Rosjanie zostali otruci 4 marca w brytyjskim Salisbury.

Sonda rosyjskiej ambasady odwetem za wydalenie dyplomatów

Uczestnicy sondy zamieszczonej na Twitterze rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie do wyboru mają trzy konsulaty generalne w USA - we Władywostoku, Jekaterynburgu i w Petersburgu.

Który amerykański konsulat generalny zamknąłbyś w Rosji, gdyby ta decyzja należała do ciebie?

- brzmi pytanie rosyjskich dyplomatów. W ciągu sześciu godzin w sondzie wzięło udział prawie 25 tys. osób. Głosowanie potrwa dobę.

Rosja odpowiada na wydalenie dyplomatów

Rosja, która zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom ws. otrucia Siergiej Skripala,  odpowiedziała na decyzję o wydaleniu swoich dyplomatów. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa oświadczyła w wystąpieniu telewizyjnym, że „Rosja podejmie odpowiednie środki odwetowe w stosunku do każdego państwa, które wydali rosyjskich dyplomatów”.

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji oskarżyła Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię o sprowokowanie innych krajów do antyrosyjskich działań. Marija Zacharowa oświadczyła, że Zachód „demonizuje Rosję” i zapowiedziała podjęcie działań odwetowych. "Temu wszystkim cośmy dziś widzieli bezwzględnie będzie dana odpowiedź. W stosunku do każdego kraju zostaną podjęte odpowiednie środki” - stwierdziła przedstawicielka rosyjskiej dyplomacji.

Wcześniej rzecznik Kremla oświadczył, że Moskwa nie ma nic wspólnego z zamachem na Siergieja Skripala. Dmitrij Pieskow dodał, że kwestia wydalenia rosyjskich dyplomatów zostanie przeanalizowana, przedstawiona Władimirowi Putinowi i doczeka się odpowiedzi zgodnie z zasadą wzajemności. Według kremlowskiego rzecznika, ostateczną decyzję podejmie osobiście prezydent Rosji.

Wybory po rosyjsku. Władimir Putin po raz kolejny został prezydentem Rosji

Więcej o: