Polska wydala rosyjskich dyplomatów. Mają tydzień na wyjazd z 14 krajów unijnych

Czterej rosyjscy dyplomaci zostają wydaleni z Polski - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz. W akcji usuwania rosyjskich przedstawicieli bierze udział 14 państw unijnych.

Jak poinformował Jacek Czaputowicz, strona polska zdecydowała o wydaleniu z kraju czterech rosyjskich dyplomatów. To pokłosie ataku na Siergieja Skripala i jego córkę i wyraz solidarności z Wielką Brytanią. Przed ogłoszeniem decyzji, do siedziby MSZ był wezwany ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew i jego sekretarz.

Poniedziałkowe decyzje ws. dyplomatów to skoordynowana reakcja grupy państw na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii i próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Władze w Londynie obarczają odpowiedzialnością Moskwę. O odpowiedzi Unii dyskutowali na szczycie w ubiegłym tygodniu w Brukseli europejscy przywódcy.

Polska, Niemcy i Francja w czołówce

Oprócz Polski, także Francja i Niemcy wydaliły po czterech dyplomatów. Litwa i Czechy wydaliły po trzech, Dania, Włochy i Holandia po dwóch, a Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia i Chorwacja po jednym. Wcześniej sama Wielka Brytania wydaliła 23 dyplomatów.

Wiadomo, że sankcje wprowadzi też Hiszpania, ale nie podano jeszcze ilu dyplomatów wydali. Rosja już zapowiedziała analogiczny krok w najbliższych dniach.

Rosyjscy dyplomaci muszą opuścić nasz kraj do 3 kwietnia do 24:00. W przypadku innych krajów jest to podobny termin, np. w Czechach mają czas do 1 kwietnia.

 

Tusk: Rosjanie wydaleni z 14 krajów

- Rząd brytyjski ustalił, że strona rosyjska odpowiada za atak. 14 krajów unijnych zdecydowało się na usunięcie rosyjskich demokratów - powiedział Donald Tusk na krótkiej konferencji prasowej. Jednocześni zwrócił się do Rosjan, którym złożył kondolencję z powodu tragicznego pożaru w Kemerowie.

Trump czekał na decyzje innych krajów

Decyzje o wydaleniu rosyjskich przedstawicieli podjęły też kraje spoza UE - USA, Ukraina, Kanada i Finlandia. Ta ostatnia zdecydowała o wydaleniu jednej, Kanada - cztery, a Ukraina -13 osób. Prezydent Donald Trump zdecydował o wydaleniu ze Stanów Zjednoczonych 60 rosyjskich dyplomatów. 

Rosjanie i ich rodziny mają siedem dni na opuszczenie Stanów Zjednoczonych. Wśród wydalonych ma znaleźć się 12 osób, które pracują w przedstawicielstwie Rosji przy ONZ w Nowym Jorku i są identyfikowane jako oficerowie wywiadu. Amerykańska administracja wydała też nakaz zamknięcia rosyjskiego konsulatu w Seattle.

Wydalenie dyplomatów zarekomendowała prezydentowi Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W piątek w Białym Domu odbyło się spotkanie w sprawie konsekwencji dotyczących ataku w Salisbury. Prezydent zaprosił na nie między innymi ambasadora USA w Rosji, sekretarzy obrony, skarbu i handlu, szefa służb wywiadowczych i doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego. Podczas spotkania Donald Trump zgodził się z rekomendacją, ale uzależnił ją od decyzji innych krajów.

Rosyjski szpieg zatrzymany w Warszawie

Także dziś ABW podała informacje o zatrzymaniu pracownika Ministerstwa Energii podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miał przekazywać informacje o ważnych kontraktach gazowych i decyzjach Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2. 

Mężczyzna został zatrzymany 23 marca, ale dopiero dziś podano tę wiadomość do informacji publicznej. 

Więcej o: