W Afryce pękła ziemia. Jeden z domów rozerwała na pół. "Zostać tu, to jak prosić się o śmierć"

W Kenii rozstąpiła się ziemia. Szczelina ma już 15 metrów głębokości. Zdaniem geologów, jest to wynik formowania się nowego kontynentu, który będzie trwał 50 milionów lat.

Do wydarzeń doszło w centrum Kenii, w okolicy doliny Rift. Ruchy tektoniczne spowodowały wielkie pęknięcie, paraliżując życie okolicznych mieszkańców. Droga do Mozambiku jest nieprzejezdna, a kilka rodzin musiało się przeprowadzić.

Jedna z nich straciła cały dobytek, gdy ich dom został przedzielony na pół.

Zostanie tu to jak proszenie się o śmierć

- tłumaczy w rozmowie z portalem mwakilishi.com 72-letnia Mary Wambui, której dom został przepołowiony na pół. Dodaje, że szczelina powstała w chwili, gdy wspólnie jedli kolację.

Szczelina w Kenii jest już głęboka na 15 m

Miejscami szeroka na 20 metrów szczelina w ciągu dwóch tygodni osiągnęła głębokość 15 metrów.

Geolodzy twierdzą, że takie ruchy tektoniczne są najprawdopodobniej spowodowane formowaniem się nowego kontynentu. Ich zdaniem powstanie on w tym miejscu w ciągu najbliższych 50 milionów lat na skutek odłączenia się od Afryki Kenii, Somalii, Tanzanii i połowy Etiopii.

Szczelina w Kenii nie jest jedyną, która pojawiła się w Afryce na przestrzeni ostatnich lat. W 2005 roku na granicy między Etiopią a Erytreą powstała kolejna. Obecnie ma około 60 kilometrów długości i 5 metrów szerokości.

 

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: