Nauczył psa nazistowskiego gestu i wszystko nagrał. Sąd uznał, że to zbrodnia nienawiści

Sąd uznał 30-letniego Szkota za winnego zbrodni nienawiści. Mężczyzna dwa lata temu na YouTube opublikował nagranie, na którym pies jego dziewczyny wykonuje nazistowskie pozdrowienie. Zwierzę reagowało też na frazę "zagazować Żydów".

O sprawie zrobiło się głośno w 2016 roku, gdy 28-letni Szkot Mark Meechan zamieścił na YouTube kompilację nagrań psa swojej dziewczyny, mopsa o imieniu Buddha. Na filmie pokazywał "sztuczki", jakich nauczył zwierzę.

Buddha nie tylko podskakiwał i reagował na hasło "zagazować Żydów", ale też na słowa "Sieg Heil" wykonywał nazistowski salut. Mężczyzna po tygodniu od publikacji nagrania został aresztowany (28 kwietnia 2016 roku), początkowo zarzucano mu zamieszczenie w internecie obraźliwego materiału. Jak przekonywał Meechan, wideo miało służyć tylko zdenerwowaniu jego dziewczyny.

Meechan uznany za winnego zbrodni nienawiści

Prawie dwa lata po całym zajściu Meechan przekonywał przed sądem, że opatrzył film "humorystycznym" opisem i nie zamierzał nikogo obrażać. Choć sąd uwzględnił takie stanowisko, podpierając je wolnością wypowiedzi, uznał go za winnego zbrodni nienawiści (ang. hate crime), poprzez publikację wideo, które było "antysemickie i rasistowskie". Ostateczny wyrok w sprawie Meechana ma zapaść w przyszłym miesiącu.

Jak relacjonuje "The Telegraph", sędzia określił Meechana jako "elokwentnego i inteligentnego człowieka". - Zdawał sobie jednak sprawę z tego, jak obraźliwe jest to nagranie, wiedział też dlaczego - mówił.

"Przypominał dzika". Myśliwi, którzy postrzelili człowieka zazwyczaj tłumaczą się tak samo

Więcej o: