Zespół Downa (trisomia chromosomu 21) wynika z obecności trzeciego dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów. Data Światowego Dnia Zespołu Downa, czyli 21 marca, nie jest więc przypadkowa. Z okazji tego święta na całym świecie organizuje się akcje, które mają zwiększyć społeczną tolerancję i zaufanie wobec osób z zespołem Downa.
Zespół Downa - objawy, przyczyny >>>
Zespół Downa został opisany pierwszy raz w 1866 roku przez lekarza Johna Langdona Downa. Od jego nazwiska wzięła się nazwa choroby. Osoby z zespołem Downa posiadają charakterystyczne cechy fizyczne i wady wrodzone. Do tych ostatnich należą problemy ze wzrokiem oraz wady serca i kośćca. Większość chorych cierpi na lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną. To, że schorzenie zwykle powoduje naddatek chromosomu 21, zostało odkryte dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.
Nastolatek z zespołem Downa uratował dziewczynkę przed utonięciem >>>
Dzięki zmianom społecznym i rozwojowi medycyny los chorych osób znacznie się poprawił. Mogą żyć dużo dłużej niż kiedyś. Wiadomo również, że rozwój zdolności intelektualnych i społecznych u osób z zespołem Downa zależy w dużej mierze od wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji, a także od akceptacji ze strony otoczenia.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa łamie stereotypy na temat osób z tym zespołem i jest wyrazem solidarności z chorymi. Tematem tegorocznych obchodów było hasło: "Co daję mojemu społeczeństwu". W całej Polsce odbywają się liczne imprezy z okazji tego święta.
W mediach społecznościowych trwa akcja #LiniaProsta. Wystarczy dodać zdjęcie dłoni z narysowaną linią prostą i oznaczyć je odpowiednim hashtagiem.
W ten sposób propagowana jest zbiórka na projekt "Mieszkanie chronione", którego realizacja ma pomóc osobom chorym na zespół Downa w usamodzielnieniu się.