Eksperci ONZ wzywają polski parlament do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję"

Grupa ekspertów ONZ ds. praw człowieka wezwała polski parlament do odrzucenia projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję". Ich zdaniem nowe prawo może spowodować poważne szkody dla zdrowia i życia kobiet, oraz narusza międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie praw człowieka.

Grupa robocza Narodów Zjednoczonych ds. Dyskryminacji Kobiet wezwała polski parlament do odrzucenia projektu ustawy, który zakazywałby aborcji w sytuacjach, w których występuje ciężkie uszkodzenia płodu. To jedna z niewielu - jak przypominają eksperci - podstaw prawnych do dokonania legalnego zabiegu przerwania ciąży w Polsce, w której już obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych w Europie.

Eksperci ONZ wzywają Sejm ws. aborcji

Eksperci podkreślili w komunikacie, że próby zaostrzenia obowiązującego prawa mogą naruszyć równość kobiet, ich godność, autonomię i integralność cielesną, poprzez ograniczenie ich praw do życia intymnego i zdrowia oraz narażając je na okrutne i nieludzkie traktowanie. Podkreślili, że przymus donoszenia ciąży w każdych okolicznościach, narusza prawa człowieka.

Eksperci wezwali polski Sejm i Senat do poszanowania prawa kobiet do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących ich ciał i funkcji reprodukcyjnych, które leżą u podstaw ich podstawowego prawa do równości i prywatności. A to - jak wskazują eksperci - jest podstawą integralności fizycznej i psychicznej każdego człowieka.

23 marca Czarny Piątek

W piątek obywatele po raz kolejny zaprotestują przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Czarny Piątek to odpowiedź na pozytywne zaopiniowanie w Sejmie projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję". 

Czarny Piątek - protest ws. aborcjiCzarny Piątek - protest ws. aborcji Ogólnopolski Strajk Kobiet

Czarny Piątek odbędzie się głównie w Warszawie, choć niewykluczone są również lokalne demonstracje. Manifestacja w stolicy jest planowana na godzinę 16.00. W czwartek po południu na Facebooku 23 tys. osób zadeklarowało swoje uczestnictwo, a 45 tys. oznaczyło siebie jako "zainteresowanych". 

Czarny Piątek w obronie prawa do aborcji? Sprawdź, co się będzie działo tego dnia >>>

Więcej o: