Biskup na czele gangu, który okradał wiernych. Za pieniądze z tacy grali na loterii

Brazylijska policja zatrzymała ordynariusza diecezji Formosa i sześciu innych duchownych. Bp Jose Ronaldo Ribeiro i jego podwładni są podejrzewani o defraudację pieniędzy wiernych.

Bp José Ronaldo Ribeiro objął diecezję trzy lata temu. Według śledczych od tego czasu z kont parafii diecezji zaczęły znikać setki tysięcy dolarów rocznie. W sumie jak podaje portal cruxnow.com zatrzymani duchowni są podejrzani o wyprowadzenie co najmniej 2 milionów reali, czyli około 600 tysięcy dolarów. Pieniądze pochodziły z datków wiernych. Obrotni duchowni mieli je inwestować w zakup rancz ze stadami bydła. Część pieniędzy przepuścili na loterii. 

Od czasu nominacji biskup odmawiał podawania wyciągów z rachunków diecezjalnych. Cierpliwość wiernych skończyła się w 2015 roku. Zorganizowali protest i zaczęli nawoływać do wstrzymania darowizn. Zawiadomili też organy ścigania.

Śledztwo wystartowało w tym samych roku. W czasie jego trwania policjanci przeszukali kościoły, klasztory i rezydencje duchownych. W mieszkaniu wikariusza generalnego diecezji, zastępcy biskupa Ribeiro, natrafili na szafę z podwójnym dnem a w niej na garnek wypełniony gotówką. Znaleziono też worek, w którym ukryte były banknoty. 

Do tej pory w sprawie aresztowano 13 osób w miejscowościach: Formosa, Posse i Planaltina w stanie Goiás. Wszyscy byli pracownikami diecezji. Prokuratura zapowiada kolejne zatrzymania.   

Więcej o: