Ustępuje tylko Stalinowi, lubią go Nigeryjczycy. Putin i Rosjanie "bez tajemnic" przed wyborami

Wybory w Rosji nie przyniosą zaskoczeń, warto jednak przyjrzeć się Władimirowi Putinowi z trochę innej strony. Obecny rezydent Kremla powoli zbliża się w jednym z zestawień do samego Józefa Stalina, a najbardziej lubiany jest... w Nigerii.

W Rosji trwa obecnie cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi. W szranki o fotel prezydenta stanie ośmiu kandydatów, ale nikt nie ma wątpliwości - bazując na sondażach przedwyborczych - że po raz kolejny zwycięży Władimir Putin.

Kandydaci w wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 roku:

  • Władimir Putin, obecny prezydent
  • Ksenia Sobczak, dziennikarka, prezenterka telewizyjna
  • Paweł Grudinin, reprezentuje Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej
  • Maksym Surajkin, reprezentuje "Komunistów Rosji"
  • Boris Titow, reprezentuję Partię Wzrostu
  • Grigorij Jawliński, reprezentuje partię Jabłoko
  • Władimir Żyrinowski, reprezentuje Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji
  • Siergiej Baburin, szef Rosyjskiego Sojuszu Ogólnonarodowego

Putin i inni rekordziści

Żaden z kandydatów nie ma szans w wyborach z Putinem, dlatego warto przyjrzeć się temu, jak - w porównaniu z innymi rosyjskimi przywódcami - wypada głowa Federacji Rosyjskiej w kontekście swojej długoletniej pozycji w Moskwie. W serwisie Statista pojawiło się zestawienie, jak długo rządzili poszczególni przywódcy zarówno ZSRR jak i Federacji Rosyjskiej.

Putin i inni rosyjscy przywódcy - dni 'panowania'Putin i inni rosyjscy przywódcy - dni 'panowania' Statista

Najkrócej władzę sprawował Włodzimierz Lenin, bo zaledwie 387 dni. Kiepsko wypadają też Konstantyn Czernienko, Jurij Andropow i Gieorgij Malenkow. Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecny premier (praktycznie zamienili się miejscami z Putinem), jako prezydent utrzymał się przez 1461 dni.

Lepsze "wyniki" od Miedwiediewa zanotowali jednak Michaił Gorbaczow, Borys Jelcyn i Nikita Chruszczow. Podium składa się natomiast z Leonida Breżniewa, który na czele ZSRR stał 6601 dni. Drugie miejsce zajmuje Władimir Putin, który, licząc zarówno jego prezydenturę, jak i okres, gdy był premierem, sprawuje władzę od 6788 dni (stan na 16 marca). Putin ustępuje tylko Józefowi Stalinowi, który rządził Rosjanami przez 10636 dni, czyli ponad 29 lat.

Jak świat widzi Putina

W kontekście wyborów w Rosji warto przyjrzeć się także temu, jak obywatele poszczególnych państw postrzegają decyzje Władimira Putina i jego samego. W badaniu dla Pew Research Center, które przywołuje Statista, wskazano, jak mieszkańcy różnych krajów oceniają prezydenta Rosji bez ujęcia kontekstu międzynarodowego, a więc samego sposobu, w jaki sprawuje władzę w swoim kraju.

Jak mieszkańcy poszczególnych państw oceniają Putina?Jak mieszkańcy poszczególnych państw oceniają Putina? Statista

Pozytywną opinię na temat jego działań wystawiło zaledwie 4 proc. pytanych Polaków (89 proc. wskazało, że nie ufa Putinowi), 8 proc. Hiszpanów (88 proc. wyraziło negatywną opinię) i 18 proc. Francuzów (80 proc. było krytycznych).
Najlepiej Putin postrzegany jest natomiast przez Brazylijczyków (19 proc. pozytywnych ocen i 60 proc. negatywnych), Nigeryjczyków (33 proc. - najwyższe poparcie dla jego polityki w badaniu, przy 29 proc. negatywnych ocen) i Hindusów (29 proc. poparcia i tylko 13 proc. wskazań negatywnych).

Czego obawiają się Rosjanie?

Statista przywołuje także badania Centrum Levady na temat tego, kogo Rosjanie uważają za największych wrogów. Na pierwszym miejscu są oczywiście Amerykanie (68 proc. spośród wszystkich badanych wymieniło ich w tym kontekście), Ukraińcy (29 proc.) i ogólnie pojęta Europa, zwłaszcza Zachodnia (14 proc.).

Kogo Rosjanie uważają za największego wroga?Kogo Rosjanie uważają za największego wroga? Statista

Rosjanie obawiają się też dawnych satelitów i republik radzieckich (10 i 8 proc. wskazań), NATO, Niemiec, islamskich ekstremistów, Chin, korupcji, ale też czeczeńskich bojowników, oligarchów i... Władimira Putina.

Doroczna konferencja Putina. Pada pytanie o Smoleńsk. "To polityczne śledztwo. Dorośnijcie"

Więcej o: