Rex Tillerson stracił stanowisko sekretarza stanu. O decyzji Trumpa dowiedział się z Twittera

Rex Tillerson będzie sekretarzem stanu USA do końca marca. Jak poinformował na Twitterze prezydent Donald Trump, na tym stanowisku zastąpi go Mike Pompeo, dotychczasowy szef CIA.

Polityczne trzęsienie ziemi w Białym Domu i spore zmiany w USA. Rex Tillerson stracił funkcję sekretarza stanu, na tym stanowisku zastąpi go dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo. Natomiast na czele CIA po raz pierwszy w historii stanie kobieta - będzie to Gina Haspel. O wszystkich zmianach poinformował na Twitterze Donald Trump.

Prezydent USA podjął decyzję bez uprzedzenia głównego zainteresowanego. Jak napisał Javi Morgado z CNN, Departament Stanu oficjalnie potwierdził, że Rex Tillerson o zwolnieniu dowiedział się z prezydenckiego tweeta.

Trump wyjaśnia decyzję

- Gina będzie pierwszą kobietą, która będzie szefować CIA, jest osobą, o której mam również wysokie mniemanie. Jestem na etapie, w którym jesteśmy bardzo blisko sytuacji, by rząd wyglądał tak, jak ja chcę. Myślę, że Mike Pompeo będzie świetnym sekretarzem stanu, jestem tego pewien - mówił Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami po podjęciu decyzji o odwołaniu Tillersona.

Podjąłem tę decyzję samodzielnie. Życzę Rexowi Tillersonowi wszystkiego co najlepsze. Bardzo doceniam jego poświęcenie i służbę państwu. Rozmawialiśmy o tym od dłuższego czasu, ale nie zgadzaliśmy się w różnych kwestiach

- mówił Trump.

Jak wymieniał Trump, nie zgadzał się z Rexem Tillersonem m.in. w kwestii umowy z Iranem, która jego zdaniem jest "okropna", tymczasem były sekretarz stanu miał ją oceniać stosunkowo pozytywnie. - Miał inne poglądy, nie zawsze myślał tak samo. Dobrze się dogadywaliśmy, to była kwestia innych mentalności - dodał i zaznaczył, że z Mikiem Pompeo miał zawsze "dobrą chemię".

Niespodziewana dymisja Rex Tillersona

Odwołanie sekretarza stanu jest stosunkowo nieoczekiwane: w amerykańskich mediach w ostatnim czasie nie pojawiały się nawet nieoficjalne informacje na temat możliwych tarć bądź niezadowolenia z jego działań. "Washington Post" wskazuje, że Rex Tillerson "okazywał chęci, do pozostania na stanowisku", oraz że nie poznał przyczyn swojej dymisji.

Podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji Donalda Trumpa Rex Tillerson powiedział, że będzie sekretarzem stanu do 31 marca. Podziękował swoim współpracownikom i zachęcał ich, by pozostali na swoich stanowiskach.

Prezydent dzwonił do Rexa Tillersona z pokładu AF1. Tillerson prosi by jego współpracownicy zostali na stanowiskach

- napisał na Twitterze Marcin Wrona, który był na konferencji Tillersona.

Do dymisji Tillersona doszło dzień po tym, jak były już sekretarz stanu USA oświadczył, że za próbą otrucia byłego rosyjskiego agenta i jego córki prawdopodobnie stoi Moskwa. Amerykański dyplomata powiedział, że Stany Zjednoczone podzielają stanowisko Wielkiej Brytanii w tej sprawie. - Mamy pełne zaufanie do ustaleń brytyjskiego śledztwa, według którego to prawdopodobnie Rosja odpowiada za atak na byłego agenta w Salisbury - mówił Rex Tillerson i podkreślał, że nie ma usprawiedliwienia dla takiego ataku.

Siergiej i Julia Skripal, którzy w niedzielę 4 marca trafili do szpitala w Salisbury w Wielkiej Brytanii, zostali otruci silnie toksyczną substancją. Walczą o życie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła w Izbie Gmin, że w świetle ustaleń śledztwa udział Moskwy w otruciu dwójki Rosjan w Salisbury jest "bardzo prawdopodobny".

Andrzej Duda i Rex TillersonAndrzej Duda i Rex Tillerson Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Milioner, kolega Putina

Już od momentu, gdy formował się gabinet Donalda Trumpa, to właśnie Rex Tillerson, właściciel majątku szacowanego na 325 mln dolarów, wskazywany był jako sekretarz stanu. Jednocześnie, gdy już ostatecznie nim został, zaczęto przypominać, że ma on świetne kontakty z Władimirem Putinem (poznali się w czasach, gdy Tillerson szefował ExonnMobil, jednemu z większych światowych koncernów energetycznych). Właśnie w kontekście tej znajomości podkreślano, że polityka USA może być nastawiona na dobre kontakty z Rosjanami.

Do najważniejszego spotkania w relacjach rosyjsko-amerykańskich doszło w ubiegłym roku w Hamburgu na szczycie G20. To tam spotkali się Władimir Putin i Donald Trump. Jak stwierdził wtedy Rex Tillerson, między politykami była "pozytywna chemia".

Andrzej Duda i Rex TillersonAndrzej Duda i Rex Tillerson Krzysztof Sitkowski / KPRP

Wizyty Rexa Tillersona w Polsce

Tillerson towarzyszył Trumpowi podczas jego wizyty w Polsce w 2017 roku, spotkał się wtedy z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

W styczniu natomiast sam odwiedził Polskę, gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, prezydentem Andrzejem Dudą, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jego wizyta zgrała się z początkiem kryzusu w relacjach Polski z Izralem w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Rex Tillerson miał wtedy - jak wynikało z relacji rzecznik Departamentu Stanu - już zwracać uwagę polskim władzom na tę sprawę.

Szeroko komentowana była wizyta Rexa Tillersona w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

 

 

Więcej o: