Co oznacza dzisiejsze Google Doodle? Google oddało hołd wielkiemu pisarzowi z Kolumbii

Gabriel Garcia Márquez bohaterem nowego Google Doodle. Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google; upamiętnia ważne wydarzenia, święta, osiągnięcia i wybitne osoby.

Dzisiaj z Google Doodle obchodzimy 91. urodziny kolumbijskiego pisarza, dziennikarza i prekursora realizmu magicznego, jakim był Gabriel Garcia Márquez.

 

Kilka słów o Google Doodle

Google Doodle po raz pierwszy stworzono w 1998 roku. Twórcy największej wyszukiwarki na świecie jako motyw wybrali wówczas święto palenia kukły, tzw. Burning Man w Nevadzie. Na początku Doodles były zwyczajnymi obrazkami z tekstem, który pojawiał się po najechaniu kursorem. Pierwszy animowany Doodle pojawił się w 2010 roku i przedstawiał Izaaka Newtona.

Zobacz Google Doodle na pierwszy dzień lata >>>

Google Doodle i gra dla dzieci >>> 

Google Doodle na zimowe igrzyska:

Gabriel García Márquez – krótki życiorys

Gabriel García Márquez pochodził z Kolumbii. Najpierw był dziennikarzem, potem zaczął pisać powieści. Najbardziej znane z nich to: "Nie ma kto pisać do pułkownika", "Jesień Patriarchy", "Miłość w czasach zarazy" i oczywiście 'Sto lat samotności". W 1982 roku otrzymał nagrodę Nobla - przypomina na Twitterze Komitet Noblowski.

Márquez to wybitny przedstawiciel realizmu magicznego, czyli nurtu artystycznego w którym wydarzenia magiczne przeplatają się ze zwykłą codziennością. Popularny pisarz zmarł w 2014 roku.

"Sto lat samotności" jako fenomen

W 1967 roku Gabriel García Márquez ukończył pracę nad powieścią "Sto lat samotności". Przyniosła mu ona ogólnoświatową sławę. Książka została okrzyknięta najważniejszym, zaraz po "Don Kichocie", dziełem w hispanojęzycznym kręgu kulturowym i jedną z najważniejszych pozycji w historii literatury.

"Sto lat samotności" to historia upadku rodziny Buendía, która osiadła we wsi Macondo. W tym świecie wszystkie fantastyczne wydarzenia są traktowane jako coś normalnego. Postaci przeżywają swoje namiętności i obawy, chwile bezgranicznego szczęścia, jak i cierpienia. Przydarzają im się dziwne, niespotykane sytuacje. Każdy bohater jest naznaczony piętnem tytułowej samotności.

"Sto lat samotności" w Google Doodle

Google Doodle na dzisiaj wykorzystuje motywy charakterystyczne dla "Stu lat samotności". Widzimy parę założycieli rodu, to Urszula Iguarán i José Arcadio Buendía. Jest statek w samym środku dżungli, są złote rybki pułkownika Aureliano, a w tle widać zabudowania Macondo. U dołu sunie kolej żelazna, której bali się mieszkańcy miasteczka. Cały obrazek otacza bujna, kolorowa roślinność. Obok widnieje podobizna pisarza. 

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: