42-latka przyniosła sąsiadce sernik. W cieście była trucizna. To miała być część chytrego planu

42-letnia Rosjanka Wiktoria Nasyrowa została oskarżona przez nowojorską prokuraturę o próbę morderstwa. Kobieta dwa lata temu chciała zabić swoją znajomą. Plan się jednak nie powiódł.

25 lat więzienia grozi 42-letniej Rosjance Wiktorii Nasyrowej za próbę morderstwa i kradzież. Z tak nietypową sprawą śledczy nie mieli jednak do czynienia od lat.

W 2016 roku Nasyrowa przyszła w odwiedziny do swojej 35-letniej znajomej w nowojorskiej dzielnicy Queens. Kobieta była bardzo podobna do 42-latki - obie miały ciemne włosy, taką samą cerę, obie też mówiły w języku rosyjskim. Nasyrowa postanowiła więc ukraść tożsamość kobiety.

W tym celu poczęstowała znajomą sernikiem, w którym, jak się później okazało, znajdowała się spora dawka fenazepamu, czyli silnego środka nasennego. Nasyrowa liczyła na to, że jej znajoma umrze. Postanowiła upozorować samobójstwo, dlatego zostawiła 35-latkę na łóżku w bieliźnie z rozsypanymi wokół tabletkami nasennymi. Sama ukradła paszport, dokumenty, biżuterię i pieniądze.

Nieprzytomną 35-latkę udało się uratować. Kobieta wskazała, kto stał za próbą zabójstwa. Nasyrowa została aresztowana w marcu 2017 roku. - To dziwaczne i skomplikowane przestępstwo. Mogło skutkować śmiercią kobiety z Queens, które jedyną winą było to, że wyglądała jak oskarżona - komentował prokurator Richard A. Brown. Następna rozprawa Nasyrowej zaplanowana jest na maj.

Romans i ucieczka z Rosji

Oskarżona powinna była znaleźć się w więzieniu w Rosji już kilka lat temu. Była bowiem główną podejrzaną w sprawie morderstwa swojej sąsiadki Ałły Aleksienko. Kobieta zniknęła w 2014 roku, a kilka miesięcy później znaleziono jej spalone zwłoki. Nasyrowa wdała się jednak w romans z jednym ze śledczych prowadzących sprawę i - być może właśnie dzięki temu - uciekła do USA. 

Córka Aleksienko wynajęła w Stanach prywatnego detektywa. Ten m.in. na podstawie tego, co kobieta publikowała na Facebooku, ustalił, że zamieszkała w rosyjskiej enklawie Sheepshead Bay. Wówczas skontaktował się z mieszkańcami sąsiedztwa, którzy opowiedzieli mu o wystawnym stylu życia Nasyrowej. Drogie futra i diamenty kobieta miała pozyskiwać przez odurzanie, a następnie okradanie mężczyzn. 

Bądź widoczny, noś odblaski. Mogą uratować ci życie

Więcej o: