Pełnia Księżyca od zawsze wzbudzała w ludziach fascynację. W czasach starożytnych ludzie bardziej polegali na kalendarzu księżycowym niż na słonecznym. Z kolei Indianie z Ameryki Północnej nadali znaczące nazwy pełniom księżyca (przeczytacie o tym poniżej).
Pełnia Księżyca jest wówczas, gdy jedna strona naturalnego satelity Ziemi staje się dla nas całkowicie widoczna. W tym miesiącu pełnia wypada aż dwa razy: 2 i 31 marca. Tę pierwszą nazywamy Pełnią Robaczego Księżyca, zaś drugą Błękitną Pełnią Robaczego Księżyca. Czy księżyc zmieni kolor? Nic z tych rzeczy! Każda druga pełnia w danym miesiącu nosi nazwę Błękitnej Pełni.
Pełnia Robaczego Księżyca jest uznawana za ostatnią pełnię w zimie lub za pierwszą pełnię wiosenną. Dlaczego tak ją nazwano?
Robaczy Księżyc został tak nazwany przez Indian, którzy zauważyli, że wyższe temperatury w marcu sprzyjają pojawianiu się na powierzchni ziemi pierwszych dżdżownic i robaków.
Inne indiańskie plemiona, żyjące zapewne bliżej terenów Kanady, tę samą pełnię znały jako Pełnię Klonowego Księżyca. W tym czasie bowiem w klonach zaczynał pojawiać się sok.
Wyjątkowe nazwy księżycowych pełni przypominają, ludzie od wieków łączą upływ czasu na Ziemi z obserwacją nieba. Z kolejnymi pełniami wokół nas przemijają pory roku i zachodzą inne ważne zmiany.
Stąd interesujące nazwy pełni, które wzięły się m.in. od plemion Algonkinów:
Wilcza lub Stara Pełnia – w styczniu, kiedy wilki zaczynają wyć do księżyca,
Śnieżny Księżyc lub Głodna Pełnia – w lutym, w okresie zimna i braku pożywienia
Różowa Pełnia lub Rybi Księżyc – w kwietniu pojawiają się kwiaty i można łowić ryby
Kwiatowy Księżyc – w maju, gdy wszystko wokół rozkwita
Truskawkowy Księżyc, Różana Pełnia – czerwiec to czas truskawek i kwitnienia róż
Burzowa Pełnia – na pamiątkę lipcowych burz
Czerwona Pełnia, Księżyc Jesiotrów – w sierpniu Księżyc nabiera czerwonej barwy, do tego pojawiają się jesiotry
Pełnia Zbiorów – na wrześniowy czas zbierania plonów
Księżyc Myśliwych – w październiku intensywnie polowano
Szronowa Pełnia – od listopadowych przymrozków
Zimowy Księżyc – z powodu grudniowej, surowej zimy
Polecamy też: