Putin prezentuje "rakietę, której nic nie zatrzyma". W animacji uderza we Florydę

- Kiedyś nie chcieliście nas słuchać. Lepiej słuchajcie nas teraz - mówił w orędziu prezydent Rosji Władimir Putin. Chwalił się m.in. tym, że Rosja przetestowała już rakietę, której "nie zatrzyma żadna obrona przeciwrakietowa".

Władimir Putin zapowiadał reformy i obiecywał bezpieczeństwo obywatelom. W orędziu, wygłoszonym do Zgromadzenia Federalnego przekonywał, że Rosja jest bezpiecznym, silnym i stabilnym państwem. Według rosyjskiego przywódcy najbliższe lata będą decydujące dla przyszłości Rosji.

Poza kwestiami gospodarczymi, prezydent Rosji chwalił się zdolnościami militarnymi kraju. - Po operacji w Syrii świat zna nazwy naszego najważniejszego uzbrojenia - stwierdził. Był to ewidentny pokaz siły. Brytyjski "The Guardian" pisał wręcz o "groźbie nowego wyścigu zbrojeń" wobec USA.

Putin chwalił się przede wszystkim rozwojem broni atomowej. Mówił o rakietach balistycznych RS-28 Sarmat, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, które są w stanie dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, czy wręcz "lecieć bez przerwy" i uniknąć obrony przeciwrakietowej. Według dziennikarza Thomasa Lowe'a prezydent Rosji był szczególnie zadowolony w tej części wystąpienia.

Władimir Putin dumny z rakiety

Zaprezentowano fragment nagrania rakiety i animację jej lotu. W końcowej fazie widać głowice spadające na Florydę. Tuż po tym na sali rozległy się brawa.

- To trudna do wykrycie rakieta z głowicą nuklearną. Ma praktycznie nieograniczony zasięg i nieprzewidywalny tor lotu. Jest w stanie ominąć linie systemów przechwytujących i jest nie do pokonania przez istniejące i przyszłe systemy obrony powietrznej i rakietowej - mówił Putin.

Nawiązując do wycofania się przez USA z paktu o ograniczeniu rozwoju rakiet balistycznych w 2002 roku Putin powiedział:

Wtedy nie chcieliście nas słuchać. Lepiej słuchajcie nas teraz.

Podczas wystąpienia prezydenta Rosji pokazano też inne zdjęcia i grafiki sprzętu wojskowego, m.in. rakiety systemu Kindżał oraz podwodne drony z głowicami nuklearnymi. 

Surowce i problemy demograficzne Rosji

Prezydenckiego orędzia, które zostało wygłoszone w moskiewskim Maneżu bezpośrednio wysłuchało ponad 1000 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz, urzędów centralnych i organizacji społecznych oraz religijnych.

Władimir Putin podkreślił w swoim wystąpieniu, że bezpieczeństwo Rosji zależy od rozwoju lokalnego biznesu, w tym wydobycia surowców energetycznych oraz modernizacji armii, wraz z całą infrastrukturą. - Rosja jest dziś jednym z wiodących mocarstw z dużym gospodarczym i obronnym potencjałem. Jednak z punktu widzenia ważnego zadania jakim jest zagwarantowanie odpowiedniej jakości życia jeszcze nie osiągnęliśmy odpowiedniego poziomu, ale musimy to zrobić i zrobimy - oświadczył Władimir Putin.

W swoim orędziu Władimir Putin zwrócił uwagę na problemy demograficzne Rosji, które państwo będzie rozwiązywać, wspierając programy socjalne, medyczne i edukacyjne przeznaczone dla rodzin wielodzietnych oraz młodych małżeństw. Prezydent obiecał także zająć się problemami emerytów, w tym podwyższeniem ich wynagrodzeń. Gospodarz Kremla podkreślił konieczność rozwoju telekomunikacji, infrastruktury transportowej i komunalnej.

Więcej o: