Morderstwo Jana Kuciaka. Minister podaje się dymisji. "To stało się w czasie mojej kadencji"

- To moja osobista decyzja - powiedział słowacki minister kultury Marek Madaric. Podał się do dymisji w związku z morderstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

W poniedziałek słowacka policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki. Reporter był znany z pisania artykułów o oszustwach podatkowych. Został znaleziony martwy wraz ze swoją partnerką.

Teraz - informuje portal aktuality.sk - w związku ze sprawą podał się do dymisji minister kultury Słowacji Marek Madaric z partii Smer.  

- Rezygnacja to moja osobista decyzja - powiedział dziennikarzom Madaric. - Nie wyobrażam sobie dalszej pracy jako minister kultury w momencie, gdy dziennikarz został zamordowany w czasie mojej kadencji - stwierdził. Minister złożył już dymisję na ręce premiera Roberta Fico.

"Madaric to wieloletni sojusznik premiera Fico. Jan Kuciak pisał między innymi o podejrzanych związkach otoczenia premiera . Ostatni tekst o wyłudzeniach środków unijnych z udziałem kalabryjskiej Ndranghetty" - zauważył na Twitterze dziennikarz Jan Mikruta.

Dziennikarz i jego partnerka zastrzeleni

Ciało 27-letniego reportera portalu informacyjnego aktuality.sk, zostało znalezione obok Martiny Kusnirovej w ich domu w Velka Maca, około 65 kilometrów od stolicy Słowacji, Bratysławy.

Policjant Tibor Gaspar powiedział dziennikarzom, że Kuciak zmarł z powodu rany postrzałowej w klatkę piersiową, a jego partnerka została postrzelona w głowę. Policjant dodał, że zabójstwo było najprawdopodobniej związane z pracą dziennikarza śledczego. - Jeśli śmierć reportera śledczego Jana Kuciaka okaże się powiązana z jego dziennikarstwem, byłby to bezprecedensowy atak na wolność prasy i demokracji na Słowacji - przekazał premier Robert Fico w oświadczeniu. Obiecał milion euro nagrody za informacji, które doprowadzą do złapania odpowiedzialny za nie ludzi.

Morderstwo potępił także szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. "Unia Europejska nie może pogodzić się z zabójstwem dziennikarza za wykonywanie swojej pracy, wzywam władze słowackie do przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia z międzynarodowym wsparciem, jeśli zajdzie taka potrzeba" - napisał Antonio Tajani na Twitterze.

Policja uważa, że podwójne zabójstwo miało miejsce między czwartkiem a niedzielą. Członkowie rodziny powiadomili policję po tym, jak nie byli w stanie skontaktować się z parą.