Turcja dawała za jego schwytanie milion dolarów. Czesi zatrzymali lidera syryjskich Kurdów

Współprzewodniczący kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej aresztowany w Pradze. Czeska policja potwierdziła zatrzymanie 67-letniego Saleha Muslima, jednego z najbardziej znanych przywódców syryjskich Kurdów. Turcja rozpoczęła starania o jego ekstradycję.

Tureckie władze wydały nakazy aresztowania 48 kurdyjskich bojowników, w tym Saleha Muslima, w związku z zamachem bombowym w lutym zeszłego roku w Ankarze. W samobójczym zamachu zginęło wtedy 29 osób, głównie żołnierzy. Dlatego Turcja uważa go za terrorystę i zaoferowała milion dolarów nagrody za jego schwytanie.

Turecki dziennik "Daily Sabah" napisał, że muzułmanin został aresztowany kilka godzin po tym, jak działacza zauważono w hotelu Marriott w Pradze, gdzie był na spotkaniu.

AP cytuje źródła kurdyjskie bliskie muzułmaninowi, według których lider Kurdów uczestniczył w konferencji na temat Bliskiego Wschodu w Pradze. Zauważył go i sfotografował jeden z tureckich uczestników konferencji. Po tej informacji władze w Ankarze miały zażądać jego zatrzymania. 

Muzułmanin został aresztowany na podstawie międzynarodowego nakazu wydanego przez Interpol na wniosek władz w Ankarze.

Zastępca premiera Turcji Bekir Bozdag ma nadzieję, że władze czeskie umożliwią ekstradycję Saleha Muslima. Jeśli stanie przed tureckim sądem, grozi mu wyrok wielokrotnego dożywocia.

Turcja prowadzi dużą operację wojskową przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim w regionie Afrin w północnej Syrii.

"Ile dzieci musi jeszcze zginąć?" Od niedzieli setki ludzi padły ofiarą bomb i artylerii

Więcej o: