RB ONZ przyjmuje rezolucję ws. zawieszenia broni w Syrii. A w Ghucie wciąż giną ludzie

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. Syrii. Wprowadza ona 30-dniowe zawieszenie broni, które ma pozwolić dotrzeć do potrzebujących z pomocą humanitarną i ewakuować poszkodowanych.

Choć rezolucja została przyjęta jednogłośnie, z poparciem między innymi Rosji, głosowanie nie powstrzymało jednak natychmiastowo rozlewu krwi. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że krótko po przyjęciu rezolucji samoloty zaatakowały cele we wschodniej Ghuty.

W prowadzonych od tygodnia w Syrii nalotach na znajdującą się w rękach dżihadystycznych ugrupowaniach enklawę zginęło ponad 500 osób. Wśród 510 ofiar śmiertelnych znalazło się 127 dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Tylko w sobotę w wyniku ciężkich bombardowań dzielnic mieszkaniowych zginęło 32 cywilów, w tym ośmioro dzieci. rannych jest co najmniej dwa tysiące osób. Według ONZ uszkodzonych zostało co najmniej siedem szpitali w prowincji. Zniszczone są domy i drogi.

O wsparcie dla syryjskich cywilów zaapelowała Polska Akcja Humanitarna, która organizuje pomoc dla Ghuty. Przedstawiciele organizacji pomocowej podkreślają, że mieszkańcy są pozbawieni pomocy medycznej, żywności i wody. Jest także problem z dopuszczeniem pomocy humanitarnej. 

Ilu uchodźców przyjęła Polska? Wbrew temu co mówią politycy PiS, niewielu

Więcej o: