Kim Dzong Un odwołał swoją siostrę do kraju. Kogo wyśle na zakończenie igrzysk? Inna ekipa

Korea Północna zamierza wysłać delegację złożoną z wysoko postawionych polityków na ceremonię zakończenia zimowych igrzysk olimpijskich - donoszą agencje Xinhua i Reutera. Grupie będzie przewodził Kim Jong Czol, polityk i generał, który znalazł się na czarnej liście USA i Seulu.

Korea Północna zamierza wysłać delegację złożoną z wysoko postawionych polityków na ceremonię zakończenia zimowych igrzysk olimpijskich - donoszą agencje Xinhua i Reutera. Grupie będzie przewodził Kim Dzong Czol, polityk i czterogwiazdkowy generał.

Uroczystości zakończenia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu odbędą się 25 lutego. Tak jak w przypadku ceremonii otwarcia, gdy w Korei Południowej pojawiła się delegacja z siostrą Kim Dzong Una Kim Jo Dzong, Pjongjang wyśle swoich przedstawicieli także na finał sportowych zmagań.

Człowiek z czarnej listy

Delegacji Korei Północnej będzie przewodził Kim Dzong Czol, wicesekretarz Komitetu Centralnego Partii Pracy, który jest także generałem, szefującym Departamentowi Rozpoznania Sztabu Generalnego Koreańskiej Armii Ludowej. Kim Jong Dzong jest także odpowiedzialny za relacje obu Korei. W Korei Południowej ma przebywać trzy dni, począwszy od 25 lutego.

Kim Dzong Czol znajduje się na czarnej liście Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej za udzielanie poparcia dla północnokoreańskiego programu nuklearnego. Mimo tego Seul zdecydował, że dla "spokoju igrzysk" nie będzie blokował jego przybycia. Z informacji Reutersa wynika, że Korea Południowa poinformowała USA o delegacji.

Inni członkowie z Pjongjangu

Chińska agencja Xinhua wylicza, że w składzie delegacji znalazł się także Ri Son Gwon, przewodniczący Północnokoreańskiego Komitetu na rzecz Pokojowego Zjednoczenia Ojczyzny, który brał udział w styczniowych negocjacjach na temat m.in. wspólnego występu reprezentacji na uroczystościach otwarcia igrzysk. Wraz z nim w Pjongczangu pojawi się sześć osób z jego biura.

Podczas wizyty polityków z północy zaplanowano spotkanie z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. USA oznajmiły, że pomimo tego, że Ivanka Trump ma w planach spotkanie z Moonem, nie są przewidywane jej rozmowy z delegacją z Pjongjangu. Wcześniej, w ostatniej chwili, Korea Północna odwołała spotkanie siostry Kim Dzong Una z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, które miało odbyć się po otwarciu igrzysk.

Gdzie jest siostra Kim Dzong Una?

Po powrocie siostry Kima do Korei Północnej odbyły się obchody urodzin Kim Dzong Ila. Ani Kim Yo Jong, ani pełniący obowiązki głowy państwa polityk Kim Yong Nam, nie byli obecni podczas składania kwiatów w mauzoleum. "Czyżby mieli wolny weekend, bo w poprzedni pracowali?" - pytała ironicznie dziennikarka "Washington Post" Anna Fifield.

Więcej o: