Nie wiadomo czy zrobi wrażenie na KE, ale ucieszy Kaczyńskiego. Węgierska rezolucja ws. Polski

Węgierski parlament przyjął rezolucję o poparciu Polski w sporze z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Parlamentarzyści wezwali rząd w Budapeszcie, by "wobec presji Brukseli" stanął po stronie Polski.

Za rezolucją głosowało 114 parlamentarzystów, przeciwko było tylko 13.

Węgierski parlament wezwał rząd Viktora Orbana, by "nie popierał propozycji ograniczających podstawowe prawa Polski", wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej.

Węgierski parlament przegłosował rezolucję ws. Polski

Parlament Węgier uznał, że wszczęcie przez KE i PE postępowania wobec Polski na mocy art. 7 Traktatu UE jest "nieuzasadnione". Według parlamentarzystów, Komisja Europejska stosuje wobec Polski podwójne standardy, gdyż kwestionowane przez nią rozwiązania prawne obowiązują w innych krajach Unii.

ZOBACZ TEŻ:

W rezolucji wezwano instytucje unijne, by wobec wszystkich państw stosowały jednakowe standardy. W przegłosowanym dokumencie jest mowa o licznych niesprawiedliwych atakach, jakich doświadczają Węgry i Polska ze strony Brukseli. Zastosowanie art. 7 wobec Polski nazwano natomiast "niebezpiecznym precedensem".

Głos poparcia ze strony Węgier z pewnością ucieszy rząd PiS, który oprócz długotrwałego sporu z instytucjami unijnymi, w ostatnim czasie nieustannie próbuje ugasić wielki dyplomatyczny pożar wywołany nowelizacją ustawy o IPN.

Komisja Europejska uruchamia art. 7 ws. Polski. To pierwszy taki przypadek w historii

Więcej o: