Benedykt XVI niedomaga. Sam to niedawno przyznał. Teraz ktoś rozpuszcza plotkę o jego śmierci

Fałszywa informacja o śmierci Benedykta XVI pojawiła się na Twitterze. Szybko została podchwycona.

Informacja o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI pojawiła się na Twitterze, na koncie @ErzbLackner. Użytkownik stojący za tym profilem powoływał się na informacje od brata Josepha Ratzingera. Niedługo później pojawił się wpis, że konto, z którego podano fałszywą wiadomość, jest "żartem" włoskiego dziennikarza. 

Jednak część mediów zdążyła podchwycić niepotwierdzonego newsa. Jak informuje branżowy portal Press, na wpis o śmierci Benedykta XVI nabrały się Onet i portal Telewizji Republika. Na obu stronach nie ma już tych artykułów. 

- W wyniku błędu redaktora na kilkadziesiąt sekund ukazał się dziś tekst o śmierci papieża. Tekst został przygotowany, ale nie miał być publikowany, bo czekał na potwierdzenie, którego na szczęście nie było. Nasz błąd, przepraszam - napisał Bartosz Węglarczyk z Onetu.

Tymczasem dziennikarze innych mediów dyskutują o całej sytuacji. - Nie ma żadnego komentarza z Watykanu. W chwili gdy umiera papież, komunikat idzie wprost z serca Kościoła, a nie z konta biskupa Salzburga, na którym opublikowano zaledwie 4 wpisy - zwraca uwagę konserwatywny publicysta Paweł Ozdoba.

- Warto sprawdzić informację przed jej skomentowaniem i podaniem dalej - ocenia Maciej Słomczyński z TVN24.

Dyskusję zamyka korespondentka TVP z Włoch i Watykanu, Magdalena Wolińska-Riedi.

W Watykanie spokój i cisza. Sekretarz papieża Benedykta XVI nic nie wie o rzekomej jego śmierci. Również szef watykańskiej żandarmerii dementuje ten news. Zachowajmy spokój. Niech nam żyje 100 lat !!! - napisała.

Benedykt XVI niedomaga

Wieści o złym stanie zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI pojawiają się od pewnego czasu. Duchowny jest w zaawansowanym wieku, ma już 91 lat. Niedawno przyznał, że jest "w ostatniej fazie życia". "Moje ciało jest coraz słabsze" - napisał w liście otwartym przesłanym do dziennika "Corriere Della Sera". Z kolei "Neue Post" zamieścił rzekomą wypowiedź brata Josepha Ratzingera. - Każdego dnia modlę się o dobrą śmierć dla mnie i mojego brata. Dla nas obu - cytuje kolorowa prasa.

Benedykt XVI w czasie wizyty w Polsce w 2006 roku. Witał wiernych z tzw. papieskiego okna w KrakowieBenedykt XVI w czasie wizyty w Polsce w 2006 roku. Witał wiernych z tzw. papieskiego okna w Krakowie fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Benedykt XVI objął papieski tron po św. Janie Pawle II. Abdykował w 2013 roku, tłumacząc się zaawansowanym wiekiem. Pełnienie papieskich obowiązków było już ponad jego siły. Po nim nastał papież Franciszek.

Papież Franciszek uderzony koszulką w twarz. Incydent podczas pielgrzymki do Chile

Więcej o: