To miasto w Meksyku istniało ponad tysiąc lat temu. Było zabudowane tak gęsto jak Manhattan

Skanowanie laserowe ujawniło, że starożytne meksykańskie miasto Angamuco miało tyle samo budynków co Manhattan. Zostało zbudowane przez rywali Azteków, lud Purepecha.

Naukowcy dokonali tego niesamowitego odkrycia dzięki skanowaniu lidarowemu. Lidar jest połączeniem lasera z teleskopem. Działa podobnie jak radar, jednak zamiast mikrofal wykorzystuje światło. W tym wypadku badanie polegało na wysyłaniu  impulsów laserowych z samolotu na ziemię. Czas i długość impulsów odbijanych przez powierzchnię był przekształcany za pomocą systemu GPS w dokładną, trójwymiarową mapę. Zdjęcia z lidaru charakteryzuje wysoka rozdzielczość.

Angamuco miało tyle budynków, co dzisiejszy Manhattan

Kilka tygodni temu naukowcy zbadali w ten sposób starożytne miasto Majów Caracol w gwatemalskiej dżungli, teraz podobne badania ujawniły prawdziwą powierzchnię Angamuco.

Świadomość, że tak wielkie miasto istniało w samym sercu Meksyku i nikt przez ten cały czas o tym nie wiedział, jest niesamowita

- powiedział cytowany przez „Guardiana” Chris Fisher, archeolog z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, który brał udział w badaniu.
 
Lud Puerpecha (po polsku Taraskowie) jest mniej znany niż Aztekowie. Był główną cywilizacją w centralnym Meksyku w czasach prekolumbijskich. Ich stolicą było miasto zwane Tzintzuntzan. Angamuco jest ponad dwa razy większe, chociaż zdaniem naukowców nie było tak gęsto zaludnione. Liczyło ponad 26 kilometrów kwadratowych i zostało wybudowane na terenach zalanych lawą.

To ogromna przestrzeń z pokaźną liczbą zabudowań. Mówimy o ponad 40 tysiącach budynków, czyli takiej samej liczbie budowli, jaka jest na Manhattanie

- podkreślił Chris Fisher. Naukowcy odkryli też, że układ Angamuco jest niezwykły. Zabytki, takie jak piramidy i place, koncentrują się w ośmiu strefach na obrzeżach, a nie w centrum miasta. Według Fishera, w Angamuco mieszkało ponad 100 tys. ludzi w okresie jego rozkwitu, czyli między 1000 a 1350 rokiem naszej ery.

Jego rozmiar sprawia, że jest to największe miasto z tego okresu, jakie obecnie znamy w tym rejonie Meksyku

- powiedział Fisher.

Tradycyjne metody zajęłyby kilkadziesiąt lat

Miasto zostało odkryte w 2007 roku. Początkowo archeolodzy wykorzystywali do jego eksploracji klasycznych technik badawczych, dzięki czemu odkryli ponad półtora tysiąca w każdym z dwóch kilometrów kwadratowych, jakie udało im się odkopać.

W pewnym momencie naukowcy zdali sobie sprawę, że badania tą metodą zajmą im kilkadziesiąt kolejnych lat i zdecydowali się na zyskujące na popularności skanowanie lidarowe, które ujawniło w Angamuco piramidy, świątynie, systemy dróg, ogrody, miejsca upraw żywności, a nawet boiska do gry w piłkę.
 
Za pomocą datowania radiowęglowego ceramiki znalezionej na miejscu naukowcy odkryli, że miasto powstało około 900 roku naszej ery i upadło przed przybyciem na te tereny Hiszpanów.

Potężne trzęsienie ziemi w stolicy Meksyku

Więcej o: