FBI od dawna wiedziało, że zamachowiec z Florydy może dokonać ataku. Pisał o tym w sieci

O tym, że Nikolas Cruz może dokonać zamachu na szkołę, FBI zostało poinformowane we wrześniu ubiegłego roku - podaje CNN. O swoich zamiarach nastolatek pisał w komentarzach na YouTubie. 

Z agencją kontaktował się wówczas Ben Bennight, 36-letni vloger z Mississippi. Pod jednym z jego nagrań użytkownik o loginie "nikolas cruz" zostawił komentarz, z którego wynikało, że zamierza napaść na szkołę z bronią. Bennight o komentarzu poinformował FBI mailowo, a następnie telefonicznie.

Następnego dnia agenci z lokalnego oddziału FBI spotkali się z nim, ale vloger nie wiedział nic więcej o autorze komentarza. Nie wiadomo, czy FBI kontaktowało się z osobą, która zostawiła komentarz.

W środę, po aresztowaniu Cruza, agenci dzwonili i spotkali się z Bennightem. - Widziałem doniesienia o strzelaninie, ale nie interesowałem się tym. Dopiero kiedy FBI podało mi nazwisko sprawcy, pomyślałem "Wow, mam nadzieję, że chociaż obserwowaliście go od czasu, kiedy was zaalarmowałem" - powiedział w rozmowie z CNN.

Strzelanina w Parkland w USA

W strzelaninie w liceum w Parkland, do której doszło w środę wieczorem, zginęło 17 osób, a 14 znajduje się w szpitalu, stan pięciu jest krytyczny. Sprawcą masakry jest 19-letni Nikolas Cruz, były uczeń tej szkoły, wyrzucony z niej ze względów dyscyplinarnych. Sprawca wymknął się z terenu szkoły udając jednego z uczniów. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut po strzelaninie.

19-latek strzelał z samopowtarzalnego karabinu AR-15, miał przy sobie zapas amunicji, maskę gazową i granaty hukowe. Dawni koledzy z klasy w rozmowie z dziennikarzami wspominali Cruza jako osobę zafascynowaną militariami i polowaniem, "raczej dziwną i nie nawiązującą kontaktu z innymi".

W chwili strzelaniny w szkole znajdowało się około dwóch tysięcy osób.

18. strzelanina tylko w tym roku

Strzelanina w liceum w Parkland jest osiemnastym przypadkiem otwarcia ognia z broni palnej w amerykańskiej szkole w tym roku.  

W sumie w Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 45 dni roku zanotowano 6569 incydentów z bronią. Zginęło 1825 osób, w tym 96 dzieci do 11 roku życia i 332 nastolatków (do 17. r.ż.)

Więcej o: