Niemiecka marynarka wojenna ma kłopoty. "Okręty się psują, a remonty trwają długo"

Niemieckiej marynarce wojennej brakuje sprawnych okrętów - mówi w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag", pełnomocnik Bundestagu do spraw obrony, Hans-Peter Bartels. Polityk SPD domaga się natychmiastowego wstrzymania udziału floty RFN w operacjach międzynarodowych NATO, Unii Europejskiej i ONZ.

"Naszej marynarce wyczerpał się zapas okrętów zdolnych do podjęcia takich misji" - powiedział Bartels w wywiadzie dla gazety.
Przyczyny takiej sytuacji są zdaniem pełnomocnika Bundestagu do spraw obrony złożone. Z jednej strony winne - jego zdaniem - są skomplikowane procedury biurokratyczne, niejasny podział kompetencji i kłopoty personalne. Z drugiej - brakuje części zamiennych w stoczniach, a firmy odpowiedzialne za remonty przeciągają prace poza wcześniej deklarowane terminy.

Brakuje części, remonty trwają długo
Polityk przytacza przykłady wskazujące na kiepska kondycję niemieckiej marynarki: Jeden z największych niemieckich okrętów wojennych, jednostka zaopatrzeniowa BERLIN, miała być w połowie tego roku - po ponad półtorarocznym remoncie - gotowa do użytkowania. Tymczasem już dziś wiadomo że termin nie zostanie dotrzymany - ujawnił Bartels.

Według polityka SPD w magazynach marynarki wojennej brakuje podstawowych części zamiennych, a średni czas oczekiwania na ich dostarczenie wynosi nawet sześć miesięcy. Bartels powiedział również, że przedłuża się proces modernizacji niemieckiej floty. Marynarka wycofała w prawdzie z użytku sześć najstarszych fregat, nie otrzymała jednak w zamian żadnej z obiecanych nowych jednostek.

Kim Dzong Un się zbroi. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną

Więcej o: