Epidemia grypy w USA. Wiele ofiar wśród dzieci. W Polsce ponad 240 tys. zachorowań w ciągu 7 dni

W Stanach Zjednoczonych wciąż przybywa chorych na grypę. Jak alarmują amerykańskie służby medyczne, sytuacja wciąż się pogarsza. W tej chwili epidemia nie dotarła tylko do dwóch stanów. Także w Polsce mamy szczyt zachorowań na grypę - ponad 240 tys. w ciągu tygodnia.

Epidemia trwa już w USA dwa miesiące. Choroba zbiera śmiertelne żniwo. Z powodu powikłań po grypie, w tym sezonie zimowym, zmarło już ponad sześćdziesięcioro dzieci. W całym kraju liczba hospitalizowanych osób jest największa od blisko 10 lat. Spośród 50 amerykańskich stanów epidemia nie dotarła jedynie na Hawaje oraz do stanu Oregon.

Lekarze apelują, że wciąż nie jest za późno by się zaszczepić, co znacznie zmniejszy ryzyko zarażenia się grypą. Nie ma dokładnych danych, ale wiadomo jednak, że w ostatnich miesiącach na pogrypowe powikłania zmarło już około dwustu osób. Łącznie zanotowano kilkaset tysięcy zachorowań. W niektórych regionach z tego powodu czasowo zamknięto szkoły.

Zdaniem Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób nic nie wskazuje na to, by sytuacja w najbliższym czasie miała się poprawić.

Lawinowo rośnie liczba zachorowań w Polsce 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce gwałtownie rośnie liczba zachorowań na grypę.

W okresie od 1 do 7 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 242.959 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 90,3 na 100 tys. ludności. Na szczęście do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych z powodu grypy.

W poprzednim sezonie epidemicznym zarejestrowano ponad 4 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu powikłań zmarły w Polsce 140 osoby.

Czym jest grypa?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6 miesiąca życia, osobom powyżej 50. roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.

Więcej o: