Ważna deklaracja kanclerz Merkel. "Ta odpowiedzialność trwa i każdy niemiecki rząd ją przejmie"

Niemcy są odpowiedzialni za wszystkie rzeczy, które wydarzyły się podczas Holokaustu w czasach narodowego socjalizmu - powiedziała w wywiadzie kanclerz Angela Merkel.

W wywiadzie opublikowanym na oficjalnej stronie urzędu kanclerz Niemiec została zapytana o polską nowelizację ustawy o IPN, która zabrania nazywania obozów koncentracyjnych wybudowanych w Polsce w czasie II wojny światowej "polskimi obozami".

Choć Merkel zaznaczyła, że nie chce "mieszać się w polskie prawodawstwo", powiedziała jednak o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust. "Były to obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność trwa i każdy niemiecki rząd tę odpowiedzialność przejmie" - mówiła kanclerz Niemiec.

Zapowiedziała, że w przyszłości strona niemiecka będzie też korzystać z miejsc pamięci w Krzyżowej i Auschwitz, by szczególnie młodym osobom z Niemiec pokazać w jaki sposób mogą przejąć współodpowiedzialność za historię ich kraju. "Tylko na tej postawie możemy stworzyć dobrą, wspólną przyszłość z Polską, ale też Europą i całym światem" - powiedziała Angela Merkel.

Angela Merkel w wywiadzie mówiła też o wizycie Mateusza Morawieckiego w Niemczech w przyszłym tygodniu. Kanclerz podkreślała, ze Polska i Niemcy zbudowały "stabilne partnerstwo", nawet jak pojawiały się różnice zdań. Kanclerz wyraziła nadzieję, że spotkanie z polskim premier będzie "nowym rozdziałem" współpracy między tymi krajami.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: