Z tego zdjęcia żartował kiedyś cały internet. Jeden z chłopaków właśnie wystrzelił rakietę u Muska

Tomasz Czajka, polski programista, był jedną z osób zaangażowanych w wystrzelenie rakiety Falcon Heavy, należącej do prywatnej firmy Elona Muska. Wielu Polakom jest dobrze znany dzięki zdjęciu, które kilka lat temu obiegło portale społecznościowe i stało się źródłem memów.

"6 lutego SpaceX wystrzeliło w kosmos Falcona Heavy. W tym osiągnięciu ma także udział Polak- Tomasz Czajka" - poinformowało na Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Tomasz Czajka jest obecnie pracownikiem firmy Space Exploration Technologies Corporation, znanej jako SpaceX, należącej do Elona Muska i zajmującej się projektowaniem oraz budowaniem rakiet orbitalnych. Jak czytamy na profilu LinkedIn, stanowisko Czajki to "Flight Software Engineer". 

Wcześniej Czajka był związany m.in. z firmą Google. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Purdue w Stanach Zjednoczonych. Był również laureatem prestiżowych konkursów matematycznych i informatycznych.

Czajka zyskał jednak szczególną popularność dzięki zdjęciu, które kilka lat temu obiegło internet. Na fotografii wykonanej podczas obozu naukowego w Zwardoniu w 1997 r. widać programistę (drugi od lewej, bez okularów) wraz z trzema znajomymi na stołówce. 

https://om.edu.pl/stara_wersja/zdjecia_zwardon_1997.html

Wystrzelenie rakiety Falcon Heavy

Rakietę Falcon Heavy wystrzelono we wtorek wieczorem z przylądka Canaveral na Florydzie. Na jej pokładzie znajduje się auto marki Tesla Roadster oraz specjalna płyta zawierająca dane.

Z bezpiecznej odległości jej odpalenie oglądały tłumy ludzi, a bezpośrednią transmisję przeprowadziły najważniejsze amerykańskie stacje telewizyjne. Z powodu silnego wiatru start został opóźniony o ponad 2 godziny.

Misja rakiety kosztowała 90 milionów dolarów, trzykrotnie mniej niż dotychczasowe podobne przedsięwzięcia. Falcon Heavy, dzięki zamontowanym dwudziestu siedmiu silnikom, może wynieść w kosmos ponad 60 ton ładunku. Lot jest testem możliwości rakiety.

Znajdujący się na pokładzie samochód Tesla służy jako balast oraz, jak podkreślają amerykańskie media, jest reklamą firmy Elona Muska. Za kierownicą auta umieszczono manekin kierowcy z kosmicznym skafandrze.

Więcej o: