Netanjahu w sprawie ustawy o IPN: "Oczekuję mówienia prawdy o Holokauście, także od Polski"

Od wszystkich krajów oczekuję mówienia prawdy o Holokauście, także od Polski - mówił premier Izraela Benjamin Netanjahu w Jerozolimie podczas uroczystości upamiętniającej dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

"Prawdę o Holokauście należy nieustannie zgłębiać, należy zawsze o niej pamiętać" - powiedział Benjamin Netanjahu. "Izrael współpracuje z partnerami na całym świecie, aby bronić i głosić prawdę o Holokauście. Oczekujemy tego od każdego innego państwa, również od Polski" - dodał Netanjahu, którego słowa przytacza "Times od Israel".

Przyszłe pokolenia - powiedział izraelski premier - muszą wyciągać wnioski z Holokaustu. Podkreślił, że najważniejszą kwestią dla ludzkości jest świadomość tego, że nienawiść i wszelkie skrajne ideologie należy odpowiednio wcześnie rozpoznać i zdusić w zarodku.


Przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być fałszowaniem historii i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji.
Zaniepokojenie wyraził też amerykański Departament Stanu.

Więcej o: