Dziś zaćmienie Księżyca. Czy będzie można je obserwować w Polsce?

Dziś mieszkańcy zachodniej półkuli ziemskiej będą świadkami wyjątkowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko nazywane jest w zagranicznych mediach "Super Blue Blood Moon". Ostatnim razem miało miejsce 150 lat temu. Czy to oznacza, że Księżyc będzie niebieski? Nic bardziej mylnego!

Określenie dzisiejszego zaćmienia Księżyca "Super Blue Blood Moon" wzięło się z tego, że w języku angielskim terminem "once in blue moon", określa się coś bardzo rzadkiego, co w wolnym tłumaczeniu na język polski można przetłumaczyć jako "od wielkiego dzwonu".

Niebieski księżyc to określenie na drugą pełnię Księżyca zachodzącą w ciągu tego samego miesiąca.

A o co chodzi z "Blood Moon", czyli krwawym Księżycem? Właśnie taką barwę będzie miał naturalny satelita Ziemi w czasie całkowitego zaćmienia.

Zaćmienie Księżyca (Super Blue Blood Moon) NA ŻYWO:

Zaćmienie Księżyca 2018

Jak wyjaśniają eksperci, do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a także wtedy, gdy Księżyc wejdzie w cień Ziemi. W środę 31 stycznia zjawisko zaćmienia Księżyca zbiegnie się w czasie z tzw. superpełnią, czyli pełnią Księżyca, która przypada, gdy satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Dzięki temu tarcza Księżyca będzie wyglądała na jaśniejszą niż zazwyczaj. Jak podaje NASA, tym razem o ok. 14 proc.

Czy zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce?

Ostatnim razem, zjawisko "Super Blue Blood Moon" można było obserwować na tej półkuli 31 marca 1866 roku. 31 stycznia 2018 zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 11:51 (czasu polskiego), kiedy to zacznie się zaćmienie półcieniowe.

  • 12:48 - rozpocznie się zaćmienie częściowe,
  • 13:52 - nastąpi zaćmienie całkowite, 
  • 14:31 - maksimum zaćmienia Księżyca
  • 15:08 - koniec zaćmienia całkowitego.

Zgodnie z zapewnieniami astronomów, koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 16:11, a koniec zaćmienia półcieniowego o 17:08.

Czy są szanse na obserwowanie tego zaćmienia Księżyca w Polsce? Niestety, tylko w ograniczonej postaci. W Polsce Księżyc zacznie wschodzić około godziny 17, dlatego będzie można dostrzec zaledwie koniec zaćmienia półcieniowego. Aby zobaczyć krwawy Księżyc, należy obserwować naturalnego satelitę Ziemi w Stanach Zjednoczonych lub na wschodzie Rosji. Dla osób, które nie mogą doświadczyć tego rzadkiego zjawiska w tych miejscach, specjalną transmisję przygotowała NASA. Udostępniamy ją powyżej i na Facebooku Gazeta.pl.

Dlaczego ludzie nie latają już na Księżyc?

Więcej o: