Polski wiceambasador wezwany do izraelskiego MSZ. "Izrael oczekuje zmiany brzmienia ustawy"

Izraelskie władze oczekują, że Polska zmieni uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizację ustawy o IPN. Rano do izraelskiego MSZ został wezwany w tej sprawie zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie Piotr Kozłowski.

Zgodnie z nowelizacją, za np. używanie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.

Podczas spotkania w izraelskim resorcie spraw zagranicznych, polski dyplomata został poinformowany o wątpliwościach, jakie u władz Izraela wzbudziła znowelizowana ustawa IPN. Według nich, penalizuje ona wszelkie wzmianki o roli Polski w Holocauście.

Wicedyrektor departamentu MSZ do spraw europejskich Rodica Radian-Gordon oraz dyrektor departamentu do spraw żydowskiej diaspory Akiva Tor powiedzieli polskiemu wiceambasadorowi Piotrowi Kozłowskiemu, że "Izrael oczekuje od polskiego rządu zmiany brzmienia ustawy przed jej ostatecznym wdrożeniem i prowadzenia dialogu z Izraelem w tej sprawie".

"Ustawa może  uniemożliwić dyskusję"

Dodali, że "ustawa w jej obecnym brzmieniu nie będzie pomocna w ujawnianiu prawdy i może zaszkodzić swobodzie badań naukowych, a także uniemożliwić dyskusję na temat przesłania wynikającego z drugiej wojny światowej i historycznej lekcji Holocaustu". Według izraelskiego MSZ, wysoce niefortunna była też data uchwalenia nowelizacji ustawy o IPN - w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Jutro szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski ma spotkać się w tej sprawie z ambasador Izraela w Polsce, Anną Azari.

Po tym, jak w piątek nowelizacja ustawy o IPN została przegłosowana w Sejmie, wczoraj ostro skrytykował ją izraelski premier Benjamin Netanjahu. Uznał, że nie ma podstaw do karania za sformułowanie o "polskich obozach śmierci", a “Holocaustowi nie można zaprzeczać". W podobnym tonie wypowiedzieli się inni izraelscy politycy, a ambasador Anna Azari mówiła, że Izrael odczytuje zmiany w polskim prawie jako możliwość karania świadków ocalałych z Holocaustu.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Polski wiceambasador wezwany do izraelskiego MSZ. "Izrael oczekuje zmiany brzmienia ustawy"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl