To, co Morawiecki zobaczy dziś w Davos, może mu się nie spodobać. Gazeta przypomina wpadkę

"Najsłynniejszy polski opozycjonista XX w. - Lech Wałęsa - jest wyskrobywany z oficjalnej pamięci przez partię" - taki tekst ukazał się na pierwszej stronie dziennika "Wall Street Journal". Gazeta jest rozdawana w Davos, gdzie rozpoczyna się światowe forum gospodarcze.

Do Szwajcarii dotarł już prezydent Andrzej Duda. Bezpośrednio po wylądowaniu w Zurychu prezydent udał się do Davos, gdzie weźmie udział w 48. Światowym Forum Gospodarczym. W drodze na forum jest też premier Mateusz Morawiecki.

Polską delegację może czekać niemiłe zaskoczenie. Jak poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, uczestnikom forum rozdawano darmowe egzemplarze dziennika "Wall Street Journal". Na pierwszej stronie przypomniano wygłoszone przez premiera w grudniu expose i napisano o tym, że Morawiecki wymieniając nazwiska wybitnych Polaków nie wspomniał o byłym prezydencie i legendarnym przywódcy "Solidarności" Lechu Wałęsie.

"Praca i walka dla Polski, to też historia zwyczajnych, ale niezwyczajnych, ludzi. Ludzi, którzy w obliczu dramatycznych wydarzeń wykazali się niezłomną postawą, odwagą i męstwem. Jak setki tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej Apokalipsy, jak gimnazjaliści walczący z komunistami w 1920 roku, czy jak tysiące bezimiennych drukarzy walczący w czasach stanu wojennego z komunizmem" - mówił w grudniu Morawiecki.

Wymienił m.in. Danutę Siedzikównę "Inkę", Hieronima Dekutowskiego, Ryszarda Kowalczyka, Annę Walentynowicz, swoją ciocię Wacławę. Nic o Lechu Wałęsie.

"Najsłynniejszy polski opozycjonista XX w. - Lech Wałęsa, pracownik stoczni, lider "Solidarności" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - jest wyskrobywany z oficjalnej pamięci przez partię, która, tak jak inne w Europie, przebudowuje demokrację, jaką pomógł budować" - komentuje "WSJ".

Dziennikarze dodają, że Prawo i Sprawiedliwość "kwestionuje dziedzictwo", by "stworzyć nowy rodzaj demokracji służącej populistycznym, nacjonalistycznym wizjom".

Światowe Forum Gospodarcze w Davos

Udział w 48. Światowym Forum Gospodarczym w Davos zapowiedziało około 3 tysięcy polityków, biznesmenów, przedstawicieli instytucji finansowych i pozarządowych.

Przyjadą między innymi: prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Światowe Forum Ekonomiczne zaczyna się w śnieżnym Davos

Więcej o: