"Kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca" - usłyszał w Berlinie szef polskiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w Berlinie, że dyskusja na temat reparacji wojennych powinna trwać na poziomie ekspertów. Szef polskiej dyplomacji spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Minister Czaputowicz podkreślił, że w kwestii reparacji nadal poszukiwane jest rozwiązanie. - Nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami, uważamy, że powinny odbyć się dyskusje na poziomie ekspertów i przyjmuję propozycję pana ministra Sigmara Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat - powiedział szef resortu dyplomacji.

"Kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca"

Szef niemieckiej dyplomacji mówił z kolei, że pod względem prawnym kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca. Zaznaczył, że potwierdził to "wybrany demokratycznie rząd" na początku lat 90. Jednocześnie Sigmar Gabriel przyznał, że zdaje sobie sprawę, że w Polsce toczy się debata na temat.

Ministrowie mówili też o sporze Polski z Komisją Europejską w kwestii uruchomienia art. 7. Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska jest otwarta na dialog i chce najlepiej, jak to możliwe, zaprezentować swoje argumenty. - Chcę podkreślić otwartość Polski do prezentowania argumentów, premier Mateusz Morawiecki pracuje nad białą księgą, w której Polska ustosunkuje się do wszystkich kwestii przedstawionych we wniosku Komisji Europejskiej - zaznaczył Czaputowicz.

Minister Czaputowicz dodał, że prawdopodobnie w niedzielę spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, by rozmawiać na ten temat. Dziś szef polskiego MSZ spotka się też z przewodniczącym Bundestagu, Wolfgangiem Schäuble. Po południu, około godziny 17 poleci do Stanów Zjednoczonych.

Rekonstrukcja rządu. Morawiecki: Polska jest pięknym żaglowcem, płynącym po coraz bardziej nieznanych morzach i oceanach

Więcej o: