"To zupełnie wyjątkowa sytuacja". Czarne chmury (dosłownie) nad sąsiadem Polski. I rekord

W Moskwie grudzień był tak pochmurny, że czas słoneczny liczono tam w minutach. Przez cały miesiąc słońce świeciło tam dosłownie przez kilka chwil.

Rosja kojarzona jest z raczej z najzimniejszymi miejscami na Ziemi, jednak niedawno padł tam inny rekord. Rosyjskie media informują, że grudzień był w Moskwie najciemniejszym - a w zasadzie najmniej słonecznym - miesiącem w historii pomiarów.

Grudzień zazwyczaj jest miesiącem z najmniejszą liczbą godzin słonecznych - średnio jest ich w tym miesiącu 18, podaje portal rbc.ru. Jednak w grudniu 2017 czas, kiedy słońce przebiło się przez chmury, liczono nie w godzinach, a w minutach. Było ich zaledwie sześć. 

- To zupełnie wyjątkowa sytuacja - mówił portalowi Roman Wilfand z Rosyjskiego Centrum Hydrometeorologicznego. Tłumaczył, że do rekordowego zachmurzenia przyczyniły cyklony oraz temperatura znacznie wyższa od średniej.

Poprzedni rekordowo ciemny grudzień zanotowano w Moskwie w roku 2000. Wtedy słońce pokazało się na w sumie trzy godziny. Eksperci, na których powołuje się rosyjski portal, mówią, że w ostatnich latach w Moskwie odnotowywane są coraz częstsze anomalie pogodowe.