Królowa zdradziła, dlaczego nigdy nie schyla głowy, gdy ma na niej koronę. To niebezpieczne

Brytyjska Korona Państwowa jest na tyle wysoka i ciężka, że królowa nie może w niej pochylać głowy. Ponad 90-letnia Elżbieta II obawia się, że mogłaby w ten sposób złamać kręgosłup.

W 2018 roku królowa Elżbieta II obchodzi 65. rocznicę koronacji. W programie zrealizowanym przez BBC, monarchini opowiedziała o swoich niegrzecznych dzieciach, zgubionym berle i sukni tak ciężkiej, że nie mogła się ruszyć. To pierwsze takie zakulisowe spojrzenie na uroczystość z 1953 roku.

W programie mówiono też o Brytyjskiej Koronie Państwowej, insygnium, które głowa państwa wkłada na otwarcie każdej sesji Parlamentu w Londynie. Ta korona była też założona Elżbiecie II, gdy zostawała królową, jako zwieńczenie uroczystości koronacyjnych.

"Mogłabym złamać kręgosłup"

Rozmowę prowadził Alastair Bruce, brytyjski ekspert od monarchii. Gdy zauważył, że korona jest bardzo ciężka i trzeba trzymać głowę prosto, królowa odparła:

Nie można spojrzeć w dół. Żeby odczytać przemówienie, należy podnieść je do góry. Gdybym spojrzała w dół, mogłabym złamać kręgosłup

- To pewna wada noszenia korony, ale poza tym to ważna sprawa - żartowała dalej Elżbieta II. Twórcy zapowiadają, że program ukazuje ogromne poczucie humoru królowej i jej mniej formalne spojrzenie na wydarzenia sprzed 65 lat.

"To moja korona"

Prowadzący program zdradził, że w czasie rozmowy królowa przyciągnęła do siebie stolik, na którym stała korona i skomentowała: Sam rozumiesz, to moja korona.

 

Brytyjska Korona Państwowa jest zdobiona 5 rubinami i spinelami, 11 szmaragdami, 17 szafirami, 273 perłami i 2868 diamentami, w tym Mniejszą Gwiazdą Afryki - drugim co do wielkości diamentem świata.

Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Uroczyście otworzyła go królowa

Więcej o: